به گزارش خبرنگار پارلمانی ، در جلسه علنی امروز چهارشنبه، تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر مسکوت ماندن طرح انتزاع بخش ساختمان شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی و تشکیل «وزارت حمل و نقل» و «وزارت ساختمان ، شهرسازی وآمایش سرزمین» در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و نمایندگان با ۱۲۰ رای موافق، ۱۱۳ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از ۲۵۵ نماینده حاضر با مسکوت ماندن طرح مخالفت کردند.

پیش از رای گیری «سیدجلیل میرمحمدی» نماینده تفت و میبد به عنوان نماینده طراحان این طرح در سخنانی گفت: باتوجه به اینکه دولت مستقر شده و وزیر وزارت راه و شهرسازی نیز مستقر خواهد شد، بهتر است دولت در یک ماه آینده نظرات کارشناسی خود را مطرح کند و صلاح در این است که فرصتی به دولت داده شود تا لایحه‌ای جامع به دراین باره ارائه دهد و با همکاری دولت و مجلس این موضوع به سرانجام برسد.

«مجتبی یوسفی» در مخالفت با این طرح گفت: حدود ۷ میلیون مستاجر در کشور داریم که هیچ برنامه‌ای برای آنها وجود ندارد. اگر قرار است سالی یک میلیون مسکن بسازیم با این شیوه به سرانجام نمی‌رسیم. از طرفی در راه‌های روستایی نیز مشکلات جدی وجود دارد و طرح‌های هادی و طرح های جامع به درستی اجرا نشده است.

وی افزود: برخی از روستاها به دلیل اینکه طرح هادی را گسترش ندادیم، قیمت زمین در آن روستا به قیمت زمین‌های شهرهای همجوار رسیده است. همچنین حاشیه نشینی ۲۰ میلیون نفر را در کشور داریم و ابر چالش امروز کشور، حوزه مسکن است.

عضو هیات رییسه مجلس خاطرنشان کرد: وزیر راه و شهرسازی با ۲۰ سازمان و معاون در ارتباط است که برای دیدن هر کدام باید یک ماه وقت بگذارد. از طرفی اگر دولت مستقر شود دیگر وزیر اجازه جداسازی وزارتخانه را نمی‌دهد.اگر در ابتدای دولت تفکیک انجام نشود، دیگر این موضوع محقق نخواهد شد و رییس جمهوری و وزیر مربوطه وقت لازم برای اجرای تفکیک را نخواهند گذاشت.

پیش از این «محمدرضا رضایی کوچی» رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به نامه آیت الله «ابراهیم رییسی» به کمیسیون عمران گفته بود که با توجه به اینکه یکی از شعارهای رییس جمهوری ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی است، ایشان در این نامه عنوان کردند که این طرح فعلا مسکوت مانده و سال آینده مطرح شود. زیرا اگر وزارت مسکن ایجاد نشود این کار به سادگی انجام نخواهد شد.