جلسه علنی مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، بررسی گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دوفوریتی جهش تولید و تأمین مسکن و … در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

 

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود روز خبرنگار و سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی را تبریک و تهنیت گفت و اظهار کرد: امروز با روز خبرنگار مصادف شده و باید آن را به همه عزیزان در عرصه اطلاع‌رسانی تبریک بگویم، یاد شهدای عرصه اطلاع رسانی را گرامی‌ می‌داریم. اگر تلاش برادران و خواهران خبرنگار ما نبود، فرصت‌های نقد، تغییر، اصلاح و شفاف‌سازی امکان پذیر نبود.

رئیس مجلس در بخش دیگری از این جلسه جان باختن سه تن از عزیزانمان در حادثه آتش سوزی در طبیعت تنگه هایقر در فیروزآباد را تسلیت گفت و در ادامه همچنین درگذشت فرزند اقای اسماعیل حسین‌زهی نماینده مردم خاش و درگذشت غلامحسین شیرعلی آبادی نماینده مردم هشترود در مجلس نهم را به خانوادهایشان تسلیت گفت.

قالیباف در حاشیه جلسه علنی هم در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به سوالی در خصوص بیانیه هفت کشور اقتصادی در خصوص حمله به نفتکش رژیم صهیونیستی بیان کرد: ما همیشه بیان کرده‌ایم که با هرگونه اقدام غیرقانونی و هر حرکت تروریستی مخالف هستیم ولی اکنون کسانی که خود داعش و تروریست را تربیت کرده و حتی از آن حمایت کرده‌اند چنین رویکردی را پیش می‌گیرند. اگر تروریستی وجود داشته باشد رژیم صهیونیستی در راس آن است.

ناطقین مجلس

راستی: رئیس جمهور در راستای تشکیل کابینه قوی گام بردارد

جدی: کشاورزان و دامپروران در اثر سیاست‌های غلط تحت ستم قرار گرفتند

عسگری: تولید کنندگان محصولات کشاورزی و دامی با مشکل مواجه هستند

محمودوند: چه کسانی نیروهای خدوم امنیتی را تضعیف می کنند؟

مطالبات نایب رئیس کمیسیون‌ حقوقی و قضایی مجلس از رئیسی

***

در ادامه جلسه علنی اعتبارنامه ۶ نماینده جدید مجلس یازدهم که در انتخابات میان دوره‌ای به مجلس شورای اسلامی راه یافته بودند، تصویب شد.

 

نمایندگان جهت تامین نظر شورای نگهبان طرح جهش تولید و تامین مسکن را اصلاح کردند و بر این اساس مصوب شد که بانکها و موسسات اعتباری در صورت پرداخت تسهیلات موضوع این ماده مجاز به انتشار اوراق رهنی موضوع ماده ۱۴ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در چارچوب مقررات بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار هستند.

همچنین گزارش کمیسیون کشاورزی در خصوص طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان ساز و کار تشکیل و وظایف شورای پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی را تعیین کردند.

 

در جلسه علنی امروز تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک روز خبرنگار بر لزوم حل مشکلات خبرنگاران تاکید کردند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

نظری: اسامی نمایندگان غایب در مراسم تحلیف اعلام شود

نماینده مشهد: دولت به بحث بیمه خبرنگاران توجهی ویژه کند

نماینده فلاورجان: مردم اصفهان خواهان جریان دائم زاینده‌رود هستند

خدابخشی: دولت جدید توسعه متوازن کشور را مدنظر داشته باشد

ابراز تاسف نماینده فیروزآباد از حادثه آتش سوزی تنگه هایقر

نماینده قزوین: به وضعیت سیل زدگان استان قزوین رسیدگی شود

نماینده بوکان: مسببین سقوط تیم سردار بوکان به لیگ دسته ۳ توبیخ شوند

حسینی: سیل زنجان خسارات زیادی به جای گذاشته است

ضرورت تسریع در معرفی اعضای کابینه دولت سیزدهم به مجلس

راهکار نماینده خوی برای تحقق شرایط محیط زیست پایدار

کعب عمیر: هنوز حکم خلع ید مدیر شرکت نیشکر هفت تپه به سازمان خصوصی‌سازی ابلاغ نشده است

***

در پایان محمد رشیدی، عضو هیات رییسه مجلس از اعلام وصول طرح تقاضای لغو رسیدگی طبق اصل ۸۸ در مورد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی خبر داد و روح الله متفکر آزاد، عضو دیگر هیئت رئیسه تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.