به گزارش روزگار پرس، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی دولت امروز (سه‌شنبه دوم اسفند)‌ در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران با ارائه گزارش مالی ۱۱ ماهه دولت در سال ۱۴۰۱ گفت: در این مدت ۱۱۴۷ هزار میلیارد تومان مجموع درآمدهای واریزی به خزانه دولت بوده که معادل ۹۰ درصد مبلغ مصوب بودجه مجلس است.

 

وی با اعلام اینکه درآمدهای دولت در مقایسه با سال گذشته ۶۰ درصد درآمدهای واریزی رشد داشته است، افزود: در بخش هزینه های بودجه نیز در این مدت ۱۱۵۴ هزار میلیارد تومان مجموع هزینه های دولت بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۲ درصد افزایش داشته است.

 

خاندوزی درباره پرداخت‌های عمرانی دولت نیز توضیح داد: در این مدت میزان پرداخت‌های عمرانی به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است.

 

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه مانده بدهی دولت به بانک مرکزی در ۱۱ ماهه امسال به صفر رسیده گفت: به طور متوسط ماهانه ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت صرف بازپرداخت اصل و سود اوراق سال‌های گذشته شده است.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه به سیاست های اقتصادی دولت برای کنترل تورم و نقدینگی اشاره کرد و افزود: با توجه به آمار بانک مرکزی، در دوازده ماه منتهی به دی ۱۴۰۱ رشد نقدینگی به ۳۴/۱ درصد رسیده است که مثل سه ماهه پاییز امسال دارای کاهش بوده است. دولت در در شبکه مالی و نقدینگی دارای انضباط پولی است و از محل کسری بودجه و رشد فزاینده کشور سال آینده شاهد شرایط بهتری در تورم خواهیم بود. میزان تولید صنایع در دی‌ماه امسال نسبت به سال گذشته ۷/۲ درصد افزایش داشته است.

 

سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه به ارائه آماری از میزان تولید در واحدهای بزرگ صنعتی پرداخت و گفت: میزان تولید صنایع بزرگ در دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷.۲ درصد رشد داشته و رشد تولید در ۱۰ ماهه امسال نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته ۶.۷ درصد بوده است. در ۱۰ ماهه امسال بیشترین رشد تولید برای بخش خودرو و قطعات با ۳۴.۵ درصد بوده است. منسوجات ۳۰.۹ درصد،ماشین آلات و تجهیزات ۲۹.۴ درصد،محصولات فلزی ۱۸ درصد،دارو ۱۰.۷ رشد داشته‌اند.

 

خاندوزی در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست دولت در مبادلات تجاری با شرکای اصلی استفاده حداکثری از ارزهای محلی است تا نیاز به دلار یا یورو به صفر برسد، گفت: تا امروز اکثریت مبادلات با چین بر اساس یوآن صورت می‌گرفته است و استفاده از ارزهای محلی به جای دلار و یورو مورد استقبال طرف چینی قرار گرفته است. بانک مرکزی برای استفاده حداکثری یوآن به جای دلار و یورو مذاکرات لازم را با طرف‌های چینی انجام داده در صورت قطعی شدن توافقات اعلام می‌شود.

 

خاندوزی درباره عدالت و شفافیت در پرداخت حقوق و دستمزدها گفت: مساله حقوق و دستمزدها در دستگاه‌های دولتی باید از سامانه پاکنا استفاده شده و اطلاعات نمان کارکنان، از مدیران عامل تا سایر کارمندان در این سامانه ثبت شود. نزدیک به ۳۴۰ شرکت دولتی در این زمینه مکلف شده‌اند و الان اطلاعات حقوق و دستمزد آنها در این سامانه ثبت می‌شود؛ البته نواقصی وجود دارد اما در مجموع این اطلاعات دارای شفافیت بیشتری نسبت به سال گذشته است.

 

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: در این زمینه دو نکته وجود دارد؛ نخست اینکه در مورد شرکت‌های زیرمجموعه شرکت‌های دولتی دچار نقصان هستیم. نکته دوم شرکت‌هایی هستند که از نظر جامعه دولتی تلقی می‌شوند، اما دولت تنها سهامدار است. اگر بتوانیم با همکاری مجلس شورای اسلامی، احکامی در این زمینه تنظیم کنیم، خلاءها برطرف خواهد شد.

 

خاندوزی درباره نظارت بر دستمزد کارکنان و مدیران دولت اظهار کرد: اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد تمام کارکنان و مدیران عالی رتبه دستگاه‌ها در سامانه پاکنا ثبت می شود؛ مسئله شفافیت و عدالت در پرداخت دستمزدها توسط دولت سیزدهم پیگیری می‌شود.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی با یادآوری اینکه در شش ماهه اول سال سه درصد رشد اقتصادی داشتیم، اظهار کرد: رشد نقدینگی ۴۰.۵ درصدی سال گذشته به ۳۴.۱ درصد کاهش یافته و کنترل شده است. افزایش قیمت‌ها در حوزه ارز، مسکن و طلا ناشی از انتظارات تورمی است و از این رو بانک مرکزی به دنبال کنترل آن است.

 

از سخنگوی اقتصادی دولت درباره عرضه خودرو در بورس کالا سوال شد که وی توضیح داد: نظر فعلی وزارت صمت، شورای عالی بورس و کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ادامه عرضه خودرو در بورس کالا است.

 

خاندوزی توضیح داد: روش قرعه کشی در مقایسه با روش های دیگری چون عرضه رقابتی در بورس کالا هرکدام مزایا و معایبی دارد و سیاست گذار باید به تناسب اینکه در چه مقطع زمانی کدامیک از این روش ها بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت، انتخاب کند.

 

خاندوزی درباره تصمیم‌گیری درباره عضویت ایران در گروه ویژه مالی (FATF) با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر مراجه تصمیم‌گیر کشور، در این زمینه تصمیم‌گیری لازم را داشته باشند، افزود: دولت نیز با در نظر گرفته همه جهات روابط تجاری خود را چه در همکاری ۲۵ ساله با چین چه عضویت در شانگهای و بریکس و سایر پیمان‌ها انجام خواهد داد.

 

سیاست‌های جدید ارزی دولت، محور دیگر سوال خبرنگاران از سخنگوی اقتصادی دولت بود که اینگونه توضیح داد: بدخواهان مردم ایران در ماه‌های اخیر از طریق هراس‌آفرینی و القاء انتظارات تورمی اقداماتی را صورت دادند که منجر به تغییر رفتارها در داخل کشور شد. ما شاهد یک جنگ ارزی علیه مردم ایران هستیم که شبکه های تلگرامی و کانال‌های قمار بازی و قاچاق ارز عددهایی را ساختند که اساسا با واقعیت‌های صادراتی و وارداتی کشور هیچ تناسب نداشت.

 

سخنگوی اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: دولت نه تنها هیچ چشمداشت و منفعتی در افزایش نرخ ارز ندارد بلکه به دلیل آنکه درآمد ارزی حاصل از فروش نفت را با نرخ نیمایی برای تامین کالاهای اساسی اختصاص می‌دهد، به دنبال حفظ قدرت مردم است و آقای رئیس جمهور نیز در این زمینه خواسته است که بانک مرکزی و دولت به بازگشت ثبات در حوزه ارزی کمک کنند.

 

وزیر اقتصاد کسری بودجه عامل افزایش تورم دانست و افزود: در حال حاضر توازن مالی دولت و کاهش کسری مشهود است. یک بسته جدید در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای حمایت از سودآوری صنایع مصوب شد و در روزهای آینده ابلاغ می شود. این تلاش‌ها برای این است که زمینه‌های ثبات بازار تداوم پیدا کند.

 

وی همچنین درباره عدم تخصیص ارز برای برخی کالاهای وارداتی، گفت: گزارش ۱۱ ماهه تامین ارز برای واردات حاکی از آن است که ۶۰ میلیارد دلار برای تامین کالاها انجام شده که این رقم بیشتر از سال گذشته است. ممکن است برخی تقاضا و ثبت سفارش بیشتری انجام شده باشد که مدیریت آن توسط کمیته تخصیص ارز بانک مرکزی در حال انجام است. همانطور که ما وظیفه تخصیص ارز داریم، از واردکننده‌ها هم تقاضا داریم بر اساس نیاز واقعی خود تقاضای ارز داشته باشند. در برخی موارد، عرضه انجام نشده و احتکار شده و تقاضای جدید هم مطرح شده است.

 

وزیر اقتصاد و امور دارایی خاطرنشان کرد: همانطور که عرض کردم، نیمی از حقیقت را بیان نکنید بلکه ۵۲ درصد افزایش هزینه‌ها در کنار ۶۰ درصد افزایش درآمدهای دولت را کامل بیان کنید.

 

خاندوزی درباره توازن مالی دولت گفت: البته نمی‌خواهم از عملکرد دولت دفاع کنم اما در مقایسه با سنوات گذشته توازن مالی دولت و کاهش کسری بودجه مشهود است، اعداد و ارقام این موضوع را می‌گویند بدون اینکه نیاز باشد کسی در این زمینه قضاوت ارزشی داشته باشد.

 

وی درباره بازار سرمایه عنوان کرد: سال جاری ما و سال گذشته میلادی در همه دنیا سال پرنوسان عجیبی در قیمت همه کالاها و کالاهای پایه، بازارهای قیمت های مختلف بوده است ما هم با نوسانات زیادی مواجه بودیم و امیدواریم اتفاقات مثبت اخیر ادامه پیدا کند.

 

سخنگوی اقتصادی دولت یادآور شد: بسته جدیدی در حمایت از صنایع و سودآوری صنایع بورسی در کشور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در یکی دو هفته گذشته نهایی شده و به تصویب ستاد هماهنگی رسید که امیدواریم ظرف روزهای آینده که ابلاغ می‌شود، گامی باشد برای اینکه چشم انداز سال آینده هم در حمایت از سودآوری صنایع ادامه پیدا کند.

 

خاندوزی عنوان کرد: حتی در مواردی که کشور ناچار بود به جهت سرمای کم‌سابقه، مصارف گاز، قطعی‌هایی که برای برخی از صنایع شکل گرفته بود، تدابیری بیندیشد، به عنوان مثال از طریق جایگزین کردن سوخت دیگر یا پیوند دادن خود ظرفیت‌های تولیدی انرژی به خود بنگاه‌ها که هرکدام در فولاد و سایر بتوانند برای خودشان تولید برق اختصاصی را داشته باشند و دچار مشکل نشوند تلاش شد همه اینها به نحوی صورت بگیرد که کمترین اثر منفی را داشته باشند. همه این تلاش‌ها صورت گرفته است که بتوانیم زمینه‌های ثبات بازار را همچناندر ماه‌های آینده هم ادامه دهیم.

 

وزیر امور اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی درباره اصلاح شیوه حکمرانی گفت: واقعیت اقتصاد ایران این است که ایرادات ساختاری با سرپوش درآمدهای نفتی دیده نشود. از سال ۱۳۹۱ این ایرادات مکشوف شده است و در دهه۹۰ فرصت خوبی را برای اصلاح اقتصادی از دست دادیم. به عزم جدی برای جبران عقب ماندگی نیازمندیم.

 

خاندوزی با با تأکید بر افزایش انگیزه فعالان اقتصادی، گفت: باید به این وسیله از رکود یا رشد اقتصادی منفی خارج شویم که در این زمینه اقدامات مختلفی برای حمایت از تولید انجام شده است. یک دوره جدید از تامین مالی بخش واقعی اقتصادی را آغاز خواهیم کرد. تلاش کردیم موتورهای تورمی را کنترل کنیم و مانع از فرار مالیاتی شویم که شاهد افزایش ۵۰ درصدی درآمد در این زمینه هستیم.

 

وی ادامه داد: افزایش دستمزدها و یارانه‌ها نیز برای جبران بخشی از شکاف درآمدی انجام شد. در ۱۴۰۱ شاهد کاهش شکاف طبقاتی هستیم، ولی این اقدامات اصلاً کافی نیست. غلط بودن روش اداره شرکت‌های دولتی برای این بود که دولت‌ها پشت دیوارهای سیمانی تصمیم می‌گرفتند اما ما به دنبال شفافیت و تصمیم‌گیری در اتاق‌های شیشه‌ای هستیم.

 

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال ایرنا، درباره افزایش سقف بودجه ۱۴۰۲ در کمیسیون تلفیق گفت: باید مصوبه صحن علنی را داشته باشیم چراکه بسیاری از اعداد در صحن علنی تغییر می‌کند. بودجه برای ما هنوز قطعی نیست. از تلاش تلفیق برای ایجاد کمترین در بودجه تشکر می‌کنم و امیدوارم شاهد همین اتفاق در صحن علنی مجلس باشیم همانطور که سال گذشته تغییر زیادی در بودجه ایجاد نشد.

 

خاندوزی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره خودداری بانک‌ها از پرداخت تسهیلات خرد، اظهار کرد: این موضوع یکی از تصمیمات دشوار بود زیرا باید کنترل ترازنامه بانک‌ها به طور جدی دنبال می‌شد. این کنترل ماهانه انجام می‌شود و بانک‌های متخلف جریمه می‌شوند تا خلق پول کنترل شود. برخی بانک‌ها از پرداخت تسهیلات خودداری می‌کردند، اما پس از تعیین نرخ تسهیلات، دیگر عدم پرداخت تسهیلات توجیهی ندارد.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دولت برای کم شدن سلطه دلار در تبادلات تجاری ایران و چین، گفت: در حوزه توافقات قطعی ایران و چین، هشت پروژه سرمایه‌گذاری با جزئیات مورد توافق قرار گرفت که طرف چینی برای حفظ محرمانگی توافقات ملاحظاتی داشت. این توافقات در ایران در ماه‌های آینده اجرایی می‌شود. کاهش سلطه دلار مورد موافقت ایران، چین، روسیه، ترکیه و برخی کشورها قرار دارد و در حال حاضر شاید کمتر از ۵ درصد مبادلات ما با این کشورها با یورو و دلار انجام می‌شود.

 

وی در ادامه درباره برنامه دولت برای تعیین قیمت گاز برای صنایع گفت: تعیین قیمت گاز باید در صحن علنی مجلس تصویب شود و وقتی این تصمیم گرفته و اجرای آن به دولت محول شد، دولت در این زمینه بر اساس معیارهایی از جمله حفظ رقابت‌پذیری محصولات داخلی و سودآوری صنایع ملی اقدام به قیمت‌گذاری می‌کند.

 

سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه درباره کمبود اسکناس، بیان کرد: در حوزه نیازهای مربوط به شب عید و اسکناس نو حتما در روزهای آینده بانک مرکزی اطلاع‌رسانی دقیقی انجام خواهد داد. در حوزه گزارش‌هایی از کمبود عرضه اسکناس توسط خودپردازها باید اشاره کنم که سهم اسکناس در تراکنش‌های اقتصادی حدود دو درصد است و اکثر تراکنش‌های کشور بدون نیاز به اسکناس انجام می‌شود و بیشتر نیاز مردم از طریق نظام پرداخت غیر وجه نقد صورت می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: گزارش درباره عدم پرداخت پول نقد توسط عابربانک‌ها به دولت هم رسیده است. برنامه بانک مرکزی کمک به حل این موضوع است. انتشار انواع اسکناس با حفظ پشتوانه‌ای آن امسال حدود پنج برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. از نیمه اسفند اسکناس ایران چک جدید رونمایی خواهد شد. توزیع اسکناس و ایران چک در ۱۰ ماه اول امسال نسبت به سال قبل ۸/۲ برابر افزایش یافته است.

فارس