پیکارهای کشتی فرنگی بازی‌های المپیک امروز (یکشنبه) از ساعت ۶:۳۰ به وقت ایران در سالن ماکوهاری مسه توکیو آغاز شد.

در وزن ۱۳۰ کیلوگرم «امین میرزازاده» در دور نخست «مین سئوک کیم» دارنده برنز قهرمانی جهان از کره‌جنوبی را ۶ بر صفر شکست داد.

وی در دومین مبارزه به مصاف میهاین لوپز از کوبا (دارنده ۳ طلای المپیک/ ۵ طلا و ۳ نقره قهرمانی جهان/ ۵ طلای پان‌آمریکن) رفت. میرزازاده جوان از همان ابتدای کشتی اسیر دستان قدرتمند این حریف کوبایی شد و با دریافت اخطار کم کاری در خاک حریف قرار گرفت و با سالتو بارانداز و یک بارانداز حریف مواجه شد تا ۳ دقیقه نخست با نتیجه ۷ بر صفر به پایان برسد و در سه دقیقه دوم لوپز کوبایی با دریافت یک امتیاز دیگر و با امتیاز عالی ۸ بر صفر میرزازاده را شکست داد.

در نیمه نهایی وزن ۱۳۰ کیلوگرم لوپز کوبایی با رضا کایالپ از ترکیه (دارنده برنز و نقره المپیک/ ۴ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز قهرمانی جهان) مبارزه کرد و لوپز در یک مبارزه نفسگیر و سخت موفق شد حریف خود را ۲ بر صفر شکست دهد. البته در خاک اولی که کایالپ برابر لوپز قرار گرفته بود موفق شد حریف خود را بارانداز کند که بعد از چلنج مربیان ترک، ۲ امتیاز از لوپز گرفته شد.

به این ترتیب با پیروزی لوپز مقابل کایالپ ترکیه‌ای، امین میرزازاده به جدول بازنده‌ها بازگشت و فردا در این جدول باید به مصاف «آلین سیوراریو» برود و در صورت برتری در مبارزه رده‌بندی باید با رضا کایالپ از ترکیه برای کسب مدال برنز کشتی بگیرد.

در وزن ۶۰ کیلوگرم «علیرضا نجاتی» نیز در دور نخست به مصاف «آرمن ملکیان» دارنده طلای امیدهای جهان و طلای نوجوانان اروپا از ارمنستان رفت. نجاتی در حالی که در دقایق نخست با نتیجه ۲ بر صفر از حریف خود پیش بود اما در ادامه با اشتباه خود و اجرای ناقص کول انداز و همچنین روبرو شدن با اخطار کم کاری و اسیر فن بارانداز حریف، ۵ امتیاز به کشتی‌گیر ارمنستانی داد. نجاتی که چیزی برای از دست دادن نداشت در ثانیه‌های پایانی کشتی با خاک کردن حریف کشتی را ۵ بر ۵ مساوی کرد اما حریف ارمنستانی به دلیل داشتن امتیازات درشت‌تر برنده این مسابقه شد.

ملکیان حریف ارمنی در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف لنور تیموراف دارنده مدال برنز جهان از اوکراین رفت با نتیجه ۸ بر ۴ مقابل شکست خورد تا با شکست ملکیان ارمنی، نجاتی نیز وداع زودهنگامی با بازی‌های المپیک توکیو داشته باشد.

فردا (دوشنبه) و در دومین روز پیکارهای کشتی، مبارزه‌های وزن‌های ۷۷ و ۹۷ کیلوگرم برگزار خواهد شد.

براساس قرعه «محمدعلی گرایی» دارنده ۲ مدال برنز جهان در وزن ۷۷ کیلوگرم در دیدار نخست با «پنا فلورس» از کوبا مصاف می‌دهد. وی در صورت پیروزی در این دیدار به مصاف برنده کشتی بوزو استارچویچ دارنده مدال برنز اروپا از کرواسی و کاراپت چالیان دارنده ۲ برنز قهرمانی اروپا و نقره بازی‌های اروپایی از ارمنستان می‌رود.

در ۹۷ کیلوگرم محمدهادی ساروی (دارنده طلای قهرمانی آسیا/ برنز امیدهای جهان/طلای امیدهای آسیا/ طلای جوانان جهان و آسیا) در دور نخست به مصاف آدم بودجلمین از الجزایر می‌رود و در صورت پیروزی با برنده کایریل میلوف از بلغارستان (دارنده نقره جهان/ نقره اروپا/ نقره المپیک جوانان ۲۰۱۴) و جنک ایلدم از ترکیه (دارنده برنز المپیک/ ۳ برنز قهرمانی جهان/ طلای بازی‌های اروپایی/ ۴ برنز و یک نقره قهرمانی اروپا) خواهد رفت.