مشهد پایگاه خبری روزگار-شهردار مشهد با  اهمیت رفع مشکلات کشف رود، گفت: معتقد هستیم حل مشکل حاشیه شهر بدون ساماندهی کشف‌رود ممکن نیست.

سید عبدالله ارجائی در اولین نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: کشف‌رود و ساماندهی آن یکی از مسائل اساسی شهر مشهد است که دستگاه اصلی و متولی آن سازمان حفاظت محیط زیست و آب منطقه‌ای استان هستند.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع، مدیریت شهری هرکاری بتواند برای ساماندهی و احیای این رود تاریخی انجام می‌دهد، اما اینکه نقش سایر ارگان‌ها را انجام دهد، منطقی نیست.

شهردار مشهد با بیان اینکه برای ساماندهی کشف‌رود درکنار متولیان اصلی ایستاده‌ایم و حمایت‌شان می‌کنیم، تصریح کرد: البته شرط این همراهی این است که سایر دستگاه‌ها به ویژه دستگاه‌های متولی به وظایف خود در قبال کشف‌رود عمل کنند و ما نیز در حد توان به آن‌ها کمک خواهیم کرد.

ارجایی گفت: مشهد نیاز به توسعه دارد و بهتر است این توسعه به سمت شرق باشد. شهر از نظر کالبدی در مرکز کانونی قرار نگرفته و اگر این روند ادامه پیدا کند یک تهران و شهر ری دیگر کنار هم خواهیم داشت.

شهردار مشهد افزود: برخی از نقاط شهر مشهد روی نقشه بیش از بیست کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد، البته اگر خیابانی محاسبه کنیم، عدد بالاتر هم می‌رود. اگر متولی آن اقدام کند توسعه شهر را به سمت شرق خواهیم برد و ما از این مسئله استقبال می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره زمان بهره‌برداری از فاز یک خط سه قطار شهری مشهد، اظهارکرد: اگردولت سهمی را که در کمک به قطار شهری تقبل کرده، پرداخت کند در قدم بعدی؛ به دنبال احداث پایانه مسافربری، راه‌آهن و فرودگاه به حرم مطهر هستیم.

شهردار مشهد به بودجه ۱۴۰۱ شهرداری اشاره و خاطرنشان کرد: درمجموعه بیش از ۷۰ درصد بودجه سال آینده به فعالیت‌های عمرانی اختصاص خواهد یافت که از این ۷۰ درصد، ۳۸ درصد بودجه عمرانی به مناطق حاشیه شهر و کم برخوردار شهر اختصاص می‌یابد.

ارجائی اضافه کرد: در مجموع به دنبال این هستیم که بیش از ۴۶ درصد بودجه ۱۴۰۱ شهرداری مشهد را از منابع پایدار تامین کنیم.

وی در خصوص برنامه‌های مدیریت شهری برای استقبال از بهار امسال نیز گفت: با توجه به نیاز مردم به نشاط و شادابی این وعده را به مردم عزیز می‌دهیم که امسال شاهد نوروزی مهدوی، شاد و رنگی در مشهد خواهیم بود.

شهردار مشهد همچنین در پاسخ به این سوال که برای نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر چه میزان اوراق مشارکت در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: ما برای بافت پیرامونی حرم مطهر درخواست انتشار اوراق مشارکت کرده‌ایم که اگر وزیرمحترم کشور موافقت کند؛ مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان با بازپرداخت ۷۵ درصد شهرداری، ۲۵ درصد دولت منتشر خواهد شد.

ارجائی ادامه داد: اولویت شهرداری در بافت پیرامونی حرم مطهر بازگشایی مسیر و راه تشرف زائران و مجاوران به حرم مطهر است.

شهردار مشهد با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی‌ در نوروز ۱۴۰۱ تعداد زائران در مشهد افزایش چشم‌گیری خواهد داشت، گفت: لذا از تمامی دستگاه‌های همکار می‌خواهیم تا بالاترین میزان آمادگی را داشته باشند؛ ما نیز در زیبایی شهر نهایت تلاش خود را خواهیم کرد.

ارجایی همچنین درباره ساختمان‌های ناایمن اضافه کرد: برخی از سراها و ساختمان‌های ناایمن در این شهر هست که باید بهسازی و مقاوم سازی شود و نباید پلاسکوی دیگری را تجربه کنیم، همچنین پروژه فاقد مطالعه در مشهد اجرا نخواهد شد و به هر قیمتی پروژه را در زمان خاصی به انجام رساندن مفهومی ندارد.