به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی از خبرگزاری رویترز، گروه هتل‌های ام‌جی‌ام/MGM در تاریخ ۲۳ اکتبر (۱ آبان ۱۴۰۰) به واسطه حراج‌خانه ساتبیز ۱۱ اثر پابلو پیکاسو را در محل هتل بلاژیوی لس‌آنجلس به مزایده می‌گذارد. پیش‌بینی می‌شود این حراجی حدود ۱۰۰ میلیون دلار فروش داشته باشد و به یکی از گرانترین حراج‌های هنری تاریخ با تمرکز بر آثار پیکاسو تبدیل شود.

به گفته آری کاستراتی (Ari Kastrati) از کارکنان ارشد گروه هتلداری ام‌جی‌ام، هدف از این حراج بزرگ ایجاد تنوع در کلکسیون هنری این مجموعه و افزودن آثار هنرمندان به حاشیه رانده شده است؛ مجموعه هنرهای زیبای ام.جی.ام شامل حدود ۹۰۰ اثر از ۲۰۰ هنرمند از جمله آثار هنرمندان معاصر چون باب دیلن و دیوید هاکنی است که در هتل‌های این مجموعه در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. کار گرد‎‌آوری این مجموعه بزرگ بیش از ۲۰ سال پیش توسط استیو وین (Steve Wynn)، مالک سابق هتل بلاژیو، آغاز شد.

آثاری که در حراجی پیش‌روس ساتبیز از پیکاسو به فروش گذاشته می‌شود، شامل ۵ نقاشی است که سالها به دیوار رستوران هتل بلاژیو آویخته بودند. پس از این حراج، ۱۲ نقاشی از پیکاسو در این رستوران باقی خواهد ماند.

یکی از نقاشی‌های پیکاسو در این حراجی تابلوی زنی با کلاه نارنجی است که در سال ۱۹۳۸ میلادی روی بوم آمد؛ ارزش تخمینی این تابلو چیزی در حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار برآورد شده است.

پرتره‌های مرد و کودک و نیم تنه یک مرد از این نقاش اسپانیایی نیز به ترتیب به ارزش تخمینی ۳۰ میلیون و ۱۵ میلیون دلار در این مزایده به فروش گذاشته خواهند شد.

برگزاری یکی از گران‌ترین حراج‌های هنری آثار پیکاسو
 «مرد و کودک»، پیکاسو

در پی تحولات فرهنگی که در سال ۲۰۲۰ در مورد نفوذ نژادپرستی در جامعه آمریکا رخ داد، موزه‌ها و گالری‌های هنری در پی ایجاد تنوع نژادی و جنسیتی در مجموعه‌های خود برآمدند و زنان و رنگین‌پوستان بیشتری را به خدمت گرفتند. نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ توسط کتابخانه عمومی علوم منتشر شد، نشان داد ۸۵ درصد هنرمندانی که آثارشان در ۱۸ موزه مهم آمریکا به نمایش گذاشته شده سفیدپوست و ۸۷ درصد آنان مرد هستند.