به گزارش روز سه شنبه از سازمان حفاظت محیط زیست، موضوع محوری سومین جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه «معیشت‌های پشتیبان تالاب» است، تمرکز بر این موضوع در راستای حفظ منابع طبیعی میان جوامع محلی و تالاب با نگاه توسعه پایدار است تا بتوان با پیشبرد این نگاه، فشار را از محیط طبیعی تالاب کم کرد.

محورهای جشنواره شامل «ابزارهای نوین در آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ‌ سازی در حوزه معیشت پشتیبان تالاب»، «راهبردها، راهکارها و شیوه‌های نوآورانه در شناسایی معیشت‌های پیشتیبان تالاب»، «طرح‌های مبتکرانه معیشت‌های پیشتیبان تالاب»، «بهره برداری از خدمات اکوسیستمی در معیشت‌های پشتیبان و سازگار تالاب»، «راهکارهای تسریع و تسهیل توسعه معیشت‌های پیشتیبان تالاب‌ها در جوامع محلی» و «راهکار مبتکرانه بازاریابی و برندسازی محصولات و تولیدات معیشت‌های پشتیبان تالاب» است.

سومین جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه در دو بخش ایده‌های مستقل و استارتاپ از ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد و در پایان از ایده‌های برتر حمایت می‌شود.

علاقه‌مندان تا یکم شهریور ماه فرصت دارند در جشنواره به آدرس b۲n.ir/fiwci ثبت نام کنند، پایان مهلت ارسال ایده و ثبت نام استارتاپ ها تا یکم شهریور ماه است.

طرح حفاظت از تالاب‌های ایران با همکاری سازمان حفاظت از محیط زیست، برنامه توسعه ملل متحد از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرد و در چند سال اخیر نیز مورد حمایت مالی دولت ژاپن برای احیا دریاچه ارومیه قرار گرفت. این طرح در سال‌های فعالیت خود برنامه‌های گسترده و وسیعی را در حوضه‌های تالابی منتخب در سراسر کشور اجرا کرده است.