سعید محمودی، کارشناس فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام

ایجاد کتابخانه سیار از اقدامات خوب نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در استان‌های مختلف از جمله استان ایلام و در واقع احیای یک سنت حسنه است که ممارست در این امر با رویکرد جدید جلوه‌ای دیگر به آن بخشیده است.

در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که افکار و اضطراب‌ها هر روز ، ذهن ما را درگیر می‌کند. روزهایی بیش از حد انرژی صرف کار می‌کنیم و روزهای دیگر احساس بی‌انگیزگی داریم. برای غلبه بر این آشفتگی و ایجاد آرامش و حس خوب راههای متعددی وجود دارد از جمله: ورزش، هنر، طبیعت‌گردی، دورهمی با دوستان و … اما حلقه اتصال و تکمیل کننده‌ی  این موارد چیزی نیست جز کتاب و مطالعه که داروی هر درد بی درمان است.برای اینکه بتوان فرهنگ مطالعه، کتاب و کتابخوانی را در جامعه‌ گسترش داد باید دستگاه‌های متولی فرهنگ، برنامه ریزی منسجم و پایداری داشته باشند. چرا که بزرگترین و اصلی ترین سرمایه و ثروت یک جامعه،افراد آن جامعه محسوب می‌شوند و تا آرامش و دانایی که در پرتو فرهنگ مطالعه است حاصل نشود جامعه‌ای متمدن نخواهیم داشت، این مقدمه بهانه‌ای است برای قدردانی از یک رویداد فرهنگی ماندگار و آن  ایجاد کتابخانه سیار  از اقدامات خوب نهاد کتابخانه های عمومی کشور در استان های مختلف از جمله استان ایلام است.هر چند این رویداد سابقه ای بیش از پنج دهه در کشور دارد. ولی احیای یک سنت حسنه و ممارست در این امر با رویکرد جدید جلوه‌ای دیگر به آن بخشیده است.

کتابخانه ی سیار ایلام با نام قاصدک مهربانی عنوانی قابل توجه برای نسل نوپا و نوجوان استان است که از فروردین ماه سال‌جاری فعالیتش را آغاز کرده و متفاوت از کتابخانه‌های ثابت، کارکرد و ویژگی‌های  خاص مانند ارائه خدمت در محل اقامت خدمت‌گیرنده‌، خوانش کتاب، جمع خوانی، برگزاری برنامه های متنوع و شاد در فضای باز و … را دارد.

این فعالیت و برنامه ها در شش  منطقه ایلام یعنی روستاهای «هفت‌چشمه»، «بانقلان»، «چشمه کبود»، «پاکل گراب»، شهرک «شهید کشوری» و شهرک «هجرت» در راستای ارتقای فرهنگ عمومی و عدالت فرهنگی انجام می‌شود.

با توجه به استقبال مردم بویژه کودکان و نوجوانان  که بیش از نیمی از اعضا ی فعال کتابخانه ها همین قشر هستند نیازمند توسعه و ایجاد آن  در شهرستان های استان است.توجه مسئولین کشوری و استانی همچنین همکاری دستگاه های اجرایی به این رویداد از جمله صدا و سیما، شهرداری، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و … منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد.
کلام آخر اینکه قاصدک مهربانی سیار، ولی ماندگار، پایدار و اثر بخش است.