مشهد پایگاه خبری روزگار-اعتبارات اشتغال بهزیستی خراسان رضوی از محل تبصره ۱۶ بودجه سالانه، در سال ۱۴۰۱ ابلاغ شد.
به گفته معاون اشتغال، مشارکت‌های مردمی و نظارت بر مؤسسات غیر دولتی بهزیستی خراسان رضوی، امسال ۸۹۷ میلیارد تومان برای اشتغال مددجویان بهزیستی استان از سوی دولت اختصاص یافته است.
حمیده محدث گفت: سهمیه‌ای که برای اشتغال در خراسان رضوی در نظر گرفته شده ۸ هزار و ۹۷۰ نفر است که معنا و مفهوم آن این است که به ازای هر مددجو یکصد میلیون تومان وام بانکی ارزان قیمت در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه تا کنون شش بانک تخصیص اعتبارات خود را به بهزیستی اعلام کرده اند گفت: امیدواریم سایر بانک‌های عامل هر چه زودتر، تخصیص‌های خود در این بخش‌ها را به ما اعلام کنند تا مددجویان پشت نوبت تسهیلات اشتغال را به سمت اشتغال پایدار هدایت نماییم.
محدث با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ موفق به جذب بیش از ۹۰ درصد اعتبارات اشتغال شدیم گفت: با وجود اینکه همه‌ی اعتبارات این حوزه محقق نشد، لکن با کمک خیرین و همچنین سایر سرفصل‌های اعتباری مانند مشوق‌های بیمه‌ای و جبران‌کارآیی، توانستیم بیش از سهمیه‌ی تعیین شده ی ابلاغی، اشتغال‌ها را ایجاد و تثبیت کنیم.
معاون اشتغال، مشارکت‌های مردمی و نظارت بر مؤسسات غیر دولتی بهزیستی خراسان رضوی تأکید کرد: بخش کارفرمایی، همچنان اولویت بهزیستی است و کارفرمایانی که بتوانند ۲۰ مددجو را مشغول کار کنند تا سقف ۲ میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره دریافت می‌‌کنند.
به گفته‌ی این مسؤول، بانک‌های کشاورزی با ۸ میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان، توسعه تعاون با ۶ میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان، اقتصاد نوین با یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان، پارسیان با ۵ میلیارد تومان، مسکن با ۶ میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان و رسالت با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، بانک‌های عاملی هستند که تخصیص خود را به بهزیستی اعلام کرده‌اند.
وی با بیان اینکه تعهد اشتغال بهزیستی خراسان رضوی نسبت به سال قبل ۶۰ درصد افزایش داشته یادآور شد: خراسان رضوی هم از جهت میزان اعتبارات و هم از لحاظ سهمیه اشتغال، همیشه در بین استان‌های کشور جایگاه اول را داشته است.
وی خاطر نشان کرد: برای ایجاد تعهد و دلسوزی مددجویان در اشتغال خودشان، برخی اقدامات تشویقی و ترغیبی از سوی کارشناسان اشتغال شهرستان‌ها انجام می‌شود تا در صورت امکان، مددجو و خانواده‌اش، مقداری آورده به شکل زمین، امکانات فنی، محل اشتغال و مانند اینها را تأمین کنند.
وی همچنین گفت: حرفه‌آموزی، ارائه‌ی مجوز از نهادهای متولی رسته‌های مختلف شغلی، آماده‌سازی شغلی در مؤسسات همکار بهزیستی و آماده‌سازی و مشاوره روانی اجتماعی برای اشتغال در محیط‌های کارفرمایی، از جمله خدمات دیگری است که برای اشتغال به مددجویان عزیزمان ارائه می‌شود.
محدث گفت: از کل ۸۹۷ میلیارد تومان اعتبار اشتغال امسال تا کنون ۲۵۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.
وی افزود: این تسهیلات، ارزان قیمت است و مهلت بازپرداخت آن ۷ سال می‌باشد.