مشهد پایگاه خبری روزگار-مدیرکل دفتر دانش پژوهان بنیاد و تشکل‌های شاهد و ایثارگر گفت: ۴۰۰ طرح، توسط سرآمدان شاهد و ایثارگر به استارت آپ ارسال و نتایج نهایی در اسفند ماه مشخص می‌شود.

عادل مهری در دومین رویداد ملی استارت آپ سرآمدان شاهد و ایثارگر شمال شرق کشور که در مشهدمقدس برگزار شد، ضمن ادای احترام به مقام شهدا گفت: هدف از برگزاری این استارت آپها ایجاد زمینه برای اشتغال زایی است تا نگاه فرزندان شاهد و ایثارگر از شغل‌های دولتی به شغل‌های پایدار تغییر کند.

وی با بیان اینکه نظر ریاست عالی بنیاد به دنبال ایجاد اشتغال پایدار است، افزود: هدف بعدی ما از برگزاری این استارت آپ‌ها، این است که ایثارگران مولد شوند و بستر اشتغالزایی برای دیگران نیز فراهم شود.

مهری تاکید کرد: در حال حاضر حدودا ۹۲۸۰ نخبه در خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان در سه سطح نخبه، سرآمد و پیشتاز در کشور شناسایی شده‌اند.

وی از برگزاری جایزه بزرگ شهید پیشرفت شهید «فخری زاده» خبر داد و گفت: از ابتدای بهمن ماه تبلیغات برای جایزه بزرگ شهید «فخری زاده» آغاز شده که خانواده شهدا و ایثارگران می‌توانند در سامانه گنج شاهد که متعلق به دانش پژوهان است، ثبت نام کنند که قطعا آمار نخبگان، سرآمدان و پیشتازان تغییر خواهد کرد.

مدیرکل دفتر دانش پژوهان بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطر نشان کرد: جایزه بزرگ علمی ایثارگران در ۱۴ شاخصی که ایثارگران در مرکز دانش پژوهان عضو هستند با یکدیگر رقابت و در جلسه نهایی ۱۴ ایثارگر در ۱۴ شاخص معرفی می‌شود.

وی با مقایسه استارت آپ سال جدید و گذشته افزود: در سال گذشته، صرف حضور ایثارگر برای ما مهم بود و در چه حوزه‌ای طرح داده ملاک نبوده است، اما امسال محورهایی مشخص کردیم، که محورهای این استارت آپ شامل  فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و مستند سازی (نرم افزارها، اپلیکیشن‌ها، بازی‌های رایانه‌ای ‌و…)، خدمات آموزشی، خدمات اداری در سازمان، سلامت، مراقبت‌های سالمندی و امور جانبازان، امداد و نجات، گردشگری و هتلداری، بانکی و بیمه ای، کشاورزی و دامداری، اشتغال و مسکن بود است.

وی ادامه داد: در منطقه شرق کشور طرح‌ها جالب و کیفیت بهتری داشت که به دنبال عملیاتی کردن طرح‌ها هستیم.

مهری تصریح کرد: بیش از ۴۰۰ طرح استارتاپی و شرکت‌های دانش بنیان از جامعه ایثارگری در سطح کشور ارسال شد که در منطقه شمال شرق کشور ۷۵ طرح استارتاپی معرف و پس از بررسی به ۳۵ طرح و امروز  ۸ طرح به عنوان برترین‌ها معرفی شد.

مدیرکل دفتر دانش پژوهان بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان کرد: در کل کشور ۴ سطح فناورانه، سطح یک ایده، سطح دو تحقیق و توسعه (R&D)، سطح سه نمونه محصول (MVP) و سطح ۴ توسعه بازار محصول است، که طرح‌های معرفی شده در منطقه شمال شرق (مشهد) و شمال (گیلان) کیفیت و رقابت بیشتر بوده است.

مهری افزود: آثار ارسال شده منطقه شمال شرق کشور در ۸ گروه رقابت کردند و چهار گروه برتر این منطقه به مرحله نهایی رویداد‌های ملی سرآمدان شاهد و ایثارگر کشور که اسفندماه در تهران برگزار می‌شود راه پیدا خواهند کرد.

وی بیان کرد: در منطقه شمال شرق کشور، استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد شرکت و با یکدیگر رقابت کردند.

در پایان این مراسم از نفرات برتر شاهد و ایثارگر با اهدای لوح سپاس و مدالیون نشان دانش پژوهان، تقدیر به عمل آمد.