احسان عالیخانی چگنی: هیئت وزیران با طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی ازنا موافقت و این مطالبه دیرین فعالان اقتصادی استان را پس از ۱۶ سال تصویب کرد.

منطقه ویژه اقتصادی ازنا سال ۱۳۷۷ طی بند سه چهلمین جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری–صنعتی به مساحت ۷۱ هکتار به نام منطقه ویژه اقتصادی سنگ و مواد معدنی لرستان مورد تصویب وزرای عضو شورای عالی مناطق آزاد تجاری–صنعتی قرار گرفت و شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان به عنوان سازمان مسوول منطقه مزبور تعیین شد.

پس از آن ۱۲ آذرماه ۸۶ در پنجاه و چهارمین جلسه شورای عالی مناطق آزاد در راستای ارتقای سطح کیفی و کمی منطقه ویژه وسعت این منطقه از ۷۱ به ۳۹۱ هکتار افزایش یافت و عنوان آن از منطقه ویژه اقتصادی سنگ و مواد معدنی به منطقه ویژه اقتصادی لرستان تغییر یافت، به این معنا که تمامی واحد‌های صنعتی و تولیدی می‌توانند در منطقه ویژه اقتصادی لرستان مستقر و این منطقه آماده ارائه خدمات در همه زمینه‌های تولیدی و صنعتی است.

محدوده جغرافیایی منطقه از شمال به منابع ملی پلاک زرنان، ازشرق به اراضی پلاک گرجی، از جنوب به منطقه حفاظت شده سفیدکوه و از غرب به اراضی کشاورزی روستائی زرنان منتهی می‌شود و شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان به عنوان سازمان مسوول منطقه تعیین شده است.

و، اما در دولت سیزدهم هیات وزیران با طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی ازنا موافقت و پس از ۱۶ سال مطالبه دیرینه فعالان اقتصادی استان را تصویب کردند.

در همین راستا فرزاد محمدی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وسعت فعلی منطقه ویژه ازنا ۳۹۱ هکتار است که تا پیش از این مصوبه در اختیار شرکت شهرک‌ها بود، اما امکان استقرار واحد صنعتی در آن وجود نداشت.

وی با اشاره به اخذ کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی ازنا در سال ۹۳ افزود: در حال حاضر ۲۵ واحد در سطح ۷۱ هکتار از این منطقه مستقر است و مابقی اراضی، خام و بدون زیرساخت مانده بود که با مصوبه جدید هیات وزیران، مجوز استقرار واحد‌ها به شهرک صنعتی داده و نسبت به ایجاد زیرساخت‌ها اقدام می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان عنوان کرد: با تصویب طرح جامع، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و زیرساختی، استقرار واحد‌ها و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه با قطعیت و اطمینان انجام می‌شود و می‌توان نقشه راه مشخص و مطمئنی برای فعالیت‌های آینده منطقه ترسیم کرد تا بخش خصوصی از استقرار در این منطقه استقبال کند.

وی با اشاره به اینکه امکان توسعه ۳۵۰ هکتار زمین برای منطقه ویژه ازنا فراهم شده است، بیان کرد: پس از تصویب طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی ازنا می‌توان مجوز واردات را برای واحد‌های صنعتی خارج از منطقه ویژه اخذ کرد تا واردات مورد نیاز خود را از طریق منطقه ویژه انجام دهند.

محمدی با تاکید بر اینکه منطقه ویژه بهترین عرصه برای واحد‌های نیازمند واردات مواد اولیه و ماشین آلات است، گفت: در این صورت بخشی از محموله‌ها و ماشین آلات وارداتی، از پرداخت حقوق گمرکی معاف می‌شود، همچنین معافیت‌های مالیاتی منطقه ویژه نسبت به شهرک‌های صنعتی بیشتر است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه هیات وزیران، هرگونه عملیات اجرایی با رعایت تمامی ضوابط و مقررات از جمله ملاحظات زیست محیطی، آمایش سرزمین، رعایت ملاحظات و سیاست‌های میراث فرهنگی و قوانین و مقررات ناظر بر حفظ آثار فرهنگی، تاریخی و هنری صورت خواهد پذیرفت و دوره بازنگری طرح جامع مذکور پنج سال است.

محمدی اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی در ۹ کیلومتری شهر ازنا قرار گرفته و ۱۲۵ کیلومتر تا مرکز لرستان فاصله دارد که قرارگیری در مجاورت جاده اصلی و کریدور شمال به جنوب، همجواری با راه آهن تهران – خوزستان، کاهش هزینه‌ها به علت سهولت دسترسی به منابع و دسترسی به نیروی کار ماهر از جمله مزیت‌های این منطقه است.