به گزارش خبرگزاری روزگار پرس، قیمت گاز طبیعی در بحبوحه پیش بینی های هوای گرم به کاهش ادامه داد. با این وجود خطرات رکود همچنان در ایالات متحده وجود دارد زیرا اعتماد مصرف کننده به پایین ترین حد خود رسیده است و اروپا که با جیره بندی انرژی مواجه است.

بیشتر بخوانید:

قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۲ بهمن‌ماه/ هر گرم طلا ۲.۱ میلیون تومان شد

خرید متری مسکن، مردم را خانه‌دار می‌کند؟/ تحلیل جالب یک کارشناس درباره طرح فروش متری مسکن

تقاضای نفت از نظر تاریخی حتی در شرایط رکود اقتصادی نیز مقاوم بوده است؛ طی ۷۰ سال گذشته، اقتصاد جهان پنج دوره رکود جهانی را با دوره های مختلف تجربه کرده است که طی آن تولید ناخالص داخلی سرانه کاهش یافته است. حتی با احتساب این رکودها، تقاضای نفت به طور مداوم رشد کرده است و تقاضا در ۶۰ سال گذشته تنها در ۱۰ سال کاهش یافته است. در آن ۱۰ سال، کاهش تقاضا حدود ۱.۱ میلیون بشکه نفت در روز یا به طور متوسط حدود ۲ درصد بوده است.

حتی در بحبوحه رکود شدید، انتظار می‌رود قیمت نفت در سطح ۶۰ دلار یا بالاتر باقی بماند و حاشیه‌های گسترده پالایشگاهی، موجودی انبار کم و ادامه سرمایه‌گذاری کم در سمت عرضه، که به پایین‌ترین حد تاریخی رسیده است، دلیل مقاومت قیمت نفت است.

ریچارد دیلی، رئیس و مدیر عملیات پایونیر منابع طبیعی گفت:” پایونیر پیش‌بینی می‌کند قیمت نفت بین ۸۰ تا ۱۲۰ دلار در هر بشکه طی سه تا پنج سال آینده قوی باقی خواهد ماند، زیرا قیمت‌ها از رشد شدید تقاضا و رشد محدود عرضه که بعید است با تقاضا مطابقت داشته باشد، حمایت می‌شود.”

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار، The Americas with Oanda، در خبرنامه الکترونیکی روزانه خود گفت که چین در واقع مسیر را برای بازارهای نفت تعیین می کند. قیمت نفت هفته خوبی را سپری کرد زیرا خوش بینی چین برای بازگشایی مجدد، این حرکت صعودی را هدایت کرد.

در حال حاضر هر بشکه نفت خام وست تگزاس ۸۱ دلار و ۶۴ سنت قیمت خورده‌است که ۱.۲۸ درصد رشد داشته‌است و هر بشکه نفت خام برنت نیز با افزایش قیمت ۱.۷۱ درصدی به ۸۷ دلار و ۶۳ سنت رسیده‌است.

بر اساس داده های اداره اطلاعات انرژی (EIA)، ذخایر نفت خام تجاری ایالات متحده با حدود ۱۹ میلیون بشکه افزایش به ۴۳۹.۶ میلیون بشکه رسید. انتظارات بازار کاهش حدود ۲.۴ میلیون بشکه بود. افزایش ذخایر نفت خام نشان دهنده کاهش تقاضای نفت خام در ایالات متحده بود.

۲۲۳۲۲۷