به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مجید تفرشی پژوهشگر و تاریخ‌دان در گفتگوی اختصاصی با خبرآنلاین خاطره جالبی درباره تلاش‌های جعفر کاشانی، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس برای حفظ نام خلیج فارس را نقل کرد.

تفرشی در این خصوص گفت: «ممکن است شما فکر کنید توجه به منافع ایران در خلیج فارس و نام خلیج فارس یا مثلا ایران‌مداری یک امری است که ساده به دست آمده و کسی بابت آن هزینه نکرده است. من دوست دارم یادآوری کنم که اوایل انقلاب کسانی بودند که این مسائل برایشان مهم نبود. بعضی‌هایشان در حکومت هم نبودند ولی عامل فشار بودند. در قم بعضی مجتهدان و روحانیون اینطور بودند و در تهران هم بودند. در سال ۱۳۵۸ یک مقام ارشد روحانی که حیات و ممات مردم ایران تا یک زمانی دست ایشان بود، آقای خلخالی، به دوبی تشریف بردند و آنجا تصمیم گرفت در یک حرکت انقلابی اختلافات ایران و اعراب را حل کند و با تغییر نام خلیج فارس که ایران ۱۰۰۰ سال برای آن سند دارد و نام دیگر که جعلی است، یک اقدام خیرخواهانه کند و اسم خلیج اسلامی را روی آن بگذارد. از کاردار وقت ایران در دوبی می‌خواهد یک کنفرانس مطبوعاتی برای او ترتیب دهد و این موضوع را اعلام کند. آن کاردار آقای جعفر اشرف کاشانی، مدافع و کاپیتان اسبق تیم ملی و پرسپولیس کنسولگر ایران در منچستر بود.

آقای کاشانی را اکثر ورزشکاران می‌شناسند ولی کمتر کسی می‌دانست دیپلمات است. من خودم وقتی در باشگاه شاهین بود با او دیدار کردم. او طبق وظیفه این کار را نمی‌کند و برخلاف تهدید آقای خلخالی زیر بار انجام آن نمی‌رود که یک کنفرانس برود و نام خلیج فارس عوض شود. آقای خلخالی به ایران برگشت و در مجلس نطقی علیه وزارت امور خارجه و آقای ولایتی که تازه وزیر شده بود، کرد و گفت شما هنوز افراد فاسد و طاغوتی دارید که از جمله شخص معلوم‌الحالی به نام جعفر اشرف کاشانی که طاغوتی و سلطنت‌طلب است چون معتقد است این نام خلیج فارس است. در نهایت آقای کاشانی به ناحق از وزارت کنار گذاشته شد و سال‌ها آواره بود و همسرش از او جدا شد. در نهایت با ترس و لرز به ایران آمد و تا آخر عمر درگیر مشکلات مالی بود و تا آخر عمر نتوانست سرپا شود. این یکی از هزینه‌های کوچکی است که برای خلیج فارس داده شده و خود من هم کم برای این موضوع هزینه نداده‌ام.»

۲۵۸ ۲۵۸