ایمان گودرزی؛ کارلوس کی‌روش ۱۴ روز فرصت دارد تا تیم ملی را به بهترین شکل برای قطر آماده کند، در این راه کادر همراه نیز نقش بسیار مهمی خواهد داشت، افرادی که شاید کمتر در قاب دوربین قرار بگیرند اما قطعا تاثیر خود را روی تیم خواهند گذاشت، در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قرار است یوزهای ایرانی را در گروه B مقابل تیم‌های انگلیس، آمریکا و ولز هدایت کند.این مربی پرتغالی که در دو دوره قبلی جام جهانی (۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه) سرمربیگری ایران را برعهده داشته، به نظر می‌رسد با کادر فنی متفاوتی نسبت به آن دو دوره قرار است کارش را در تیم ملی از سر بگیرد.

کی‌روش ۶۹ ساله در تیم ملی ایران پنج دستیار خارجی به شرح زیر خواهد داشت:

*راجر دِ سا، دستیار مربی

*ریکاردو سیلوا، مربی عملکرد (برای بهبود عملکرد انفرادی بازیکنان(

*الکساندر لوپز، مربی دروازه‌بان‌ها

*ژوائو پِیشیرو، دستیار مربی/ آنالیزور

*مایکل موریرا، فیزیوتراپیست/ مربی توانبخشی

*مارکار آقاجانیان

راجر دسا

راجر د سا در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر در کادر مربیگری ایران حضور خواهد داشت. د سا که اخیراً در تیم ملی مصر حضور داشت، به عنوان کمک مربی در تیم کارلوس کی روش حشور خواهد داشت. د سا که سال های زیادی در آفریقای جنوبی مربیگری کرده ، برای چهارمین بار در رده ملی سمت می‌گیرد و این دومین بار است که به جام جهانی می رود.

راجر پس از یک دوران بازی موفق که به عنوان دروازه بان در تیم های بافانا بافانا، ماملودی سانداونز، موروکو پرستوها و ویتس بازی می کرد، کار مربیگری خود را با بیدوست ویتس آغاز کرد. او به عنوان مربی اورلاندو پیرتس، آژاکس کیپ تاون و پلاتینیوم استارز و سایرین ادامه داد. او در زمانی که کی روش از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ در تیم بافانا حضور داشت، به عنوان مربی دروازه بان بافانا کار می کرد. این زوج در سال ۲۰۱۰ زمانی که کی روش در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ سرمربی پرتغال بود و دوباره در سال ۲۰۲۱ زمانی که کی روش در تیم ملی مصر بود به کی روش پیوست و با هم همکاری کردند. د سا یکی از معدود ورزشکارانی است که کشورش را در سه رشته ورزشی فوتبال، فوتبال داخل سالن و بسکتبال برای آفریقای جنوبی نمایندگی کرده است.

Roger de Sa to follow Carlos Queiroz's lead in QUITTING Egypt role

* ریکاردو سیلوا
مربی ۴۵ ساله پرتغالی که به‌عنوان بدنساز در کادر کارلوس کی‌روش حاضر خواهد بود. او که پیش از این سابقه کار در پورتو را داشته، در راه مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ افریقای جنوبی به‌عنوان بدنساز تیم ملی بولیوی مشغول به کار بود و در جریان برتری معروف ۱-۶ آنها برابر آرژانتین هم روی نیمکت این تیم حاضر بود. او در ادامه کارش را در ویتنام و عمان ادامه داد و در جریان قهرمانی عمان در مسابقات جام خلیج فارس ۲۰۱۸ هم به عنوان بدنساز کنار آنها بود.

Ricardo Gomes da Silva - Wikipedia

* الکساندر لوپز
مربی دروازه‌بانی تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت‌های ۲۰۱۹ بار دیگر همراه کارلوس کی‌روش خواهد بود تا گلرهای تیم ملی را به آمادگی کامل برای حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ برساند. لوپز که پیش از تیم ملی ایران در بن‌یاس و الشعب امارات کار کرده بود، پس از تیم ملی ایران هم در کویت اف‌سی مشغول به کار بود و در ادامه کارش را در گینه بیسائو دنبال کرد و حالا در کنار کی‌روش بخشی از کادرفنی تیم ملی ایران در جام جهانی خواهد بود.

موفقیت های کی روش با چه کادری رقم خورد؟ / 16 دستیار مرد پرتغالی را بشناسید  | پایگاه خبری جماران

* ژوائو پیکسیرو
آنالیزور جدید تیم ملی ایران یکی از دستیاران سابق کی‌روش در تیم ملی ایران و در ادامه تیم ملی کلمبیا بود. پیکیسرو که سابقه کار به عنوان آنالیزور در تیم فوتبال بنفیکا و همینطور رده های سنی این باشگاه را در کارنامه دارد، پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ به کادر کی‌روش در ایران اضافه شد و تا پایان جام ملت‌ها کنار این سرمربی پرتغالی بود. در ادامه هم به همراه کی‌روش به کلمبیا رفت و به عنوان آنالیزور با تیم ملی این کشور همکاری کرد.

آخرین قطعه پازل کادر کی‌روش

* مایکل موریرا
فیزیوتراپ سابق تیم ملی ایران در کادرفنی کارلوس کی‌روش، بار دیگر در جام جهانی کنار کی روش حاضر خواهد شد. او به همراه این سرمربی در تیم ملی کلمبیا هم مشغول به کار بود و در آخرین تجربه کاری به همراه سی‌کیو، در تیم ملی مصر فعالیت می‌کرد. او پیش از حضور در تیم ملی ایران، در تیم پاکوش دفریرا و آلیادوس لوردلو پرتغال سابقه کار داشته است.

آخرین قطعه پازل کادر کی‌روش

مارکار آقاجانیان

با مخالفت باشگاه فولاد برای حضور نکونام و تکذیب رسمی سرمربی فولاد، گفته می‌شود مارکار آقاجانیان تنها دستیار ایرانی کادر کی‌روش خواهد بود. مارکار دستیار قدیمی کارلوس کی‌روش پس از جدایی مرد پرتغالی در هیچ تیمی فعالیت نکرده و شاید او، یکی از مربیانی باشد که به کادرفنی تیم ملی اضافه شود و در جام جهانی روی نیمکت ایران خواهد نشست.

مارکار آقاجانیان: با کی‌ روش دودستگی در تیم ملی وجود نخواهد داشت | ایران  ورزشی آنلاین

بیشتر بخوانید: