زاوش محمدی: متولد ۲۶ تیر ۱۳۸۱. از آن دهه هشتادی هایی که به کم قانع نیست و همه را قلع و قمع می کند. اسمش رحمان است، رحمان عموزاد؛ که این روزها به رحمان بی رحم مشهور شده است. رحمان در مسابقات جهانی صربستان موفق شد در ۶۵ کیلوگرم همه حریفان را یکی پس از دیگری خاک کند و مدال خوشرنگ طلا را برگردن بیندازد. رحمان از آن دسته کشتی گیرانی است که در تمام رده های سنی به قهرمانی جهان رسیده و حالا به دنبال مدال طلای المپیک است. او از حالا رویای ایستادن روی سکو قهرمانی المپیک را برای خودش متصور شده و یکی از آن کشتی گیرانی است که می تواند تا سالها بدرخشد. عموزاد یک خوشحالی منحصر به فرد هم دارد. او پس از هر پیروزی و خاک کردن حریفش، دستانش را به شکل شمیر بالا و پایین می کند و به قول خودش تبر می زند.

پس از قهرمانی در مسابقات جهانی صربستان به سراغ رحمان عموزاد رفتیم و با او گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

پس از ناکامی در مسابقات قهرمانی جهان سال گذشته در نروژ، امسال در مسابقات صربستان کولاک کردی و موفق به کسب عنوان قهرمانی شدی. از مسابقات امسال برایمان بگو.

خداراشکر می کنم که توانستم در وزن ۶۵ کیلوگرم که از سخت ترین وزن های دنیاست و مدعیان زیادی دارد مدال بگیرم، من توکل به خدا کردم و با توجه به تمرینات زیادی که انجام دادم موفق شدم قهرمان شوم و دل مردم را شاد کنم. امیدوارم در مسابقات بعدی و مخصوصا المپیک پاریس علمکرد خوبی داشته باشم و دل مردم را دوباره شاد کنم.

رحمان عموزاد از کشتی گیرانی است که هم در نوجوانان و هم جوانان قهرمان جهان شده است و حالا هم در بزرگسالان به مدال طلا رسیده است. ما شبیه تو را در کشتی کم داشتیم، دلیل موفقیت خودت در همه اوزان و کسب عناوین قهرمانی در سنین مختلف را چه چیزی می‌دانی؟

بستگی به ذهنیت هر انسانی دارد، این که چه قدر به خودش ارزش و اعتماد به نفس بدهد. ویژگی من این است که باید به چیزی که رویایش را دارم برسم. آرزوی بچگی من مدال طلای جهان و المپیک بوده و همه تلاشم را تا پای جان برای رسیدن به این هدف می‌کنم. امیدوارم بتوانم رویای بچگی خودم را به حقیقت تبدیل کنم.

همیشه در مصاحبه ها گفته‌ای که الگوی تو حسن یزدانی بوده، امسال در مسابقات جهانی با کسب مدال طلا تو نتیجه بهتری از حسن یزدانی گرفتی و به آرزوی خودت رسیدی. نظرت در این باره چیست؟

حسن آقا بسیار دوست داشتنی است. حسن یزدانی هم ۸ مدال دارد و بسیار پرافتخار است. شرایط مدام تغیر می‌کند و در هر کشتی بالا و پایین می‌شود. من خودم را با کسی مقایسه نمی‌کنم، نه می‌گویم از کسی بالاترم نه می‌گویم پایین ترم. خودم را با خودم مقایسه می‌کنم و می‌خواهم از خودم بهتر باشم و برای چیزی که می‌خواهم باشم تلاش می‌کنم.

"بی‌رحم" به دنبال استخراج طلا در پاریس

یکی از کسانی که می‌گویند خیلی برای تو زحمت کشیده است برادرت فرزاد است که خودش هم کشتی گیر بوده و است و در این سال ها از خودش برای تو زده است، از برادرت و نقشی که در راهت داشته و این که هم برادر و هم مربی بوده برایمان بگو.

برادرم فرازد اولین کشتی گیری بود که از خلیج شهر مقام های استانی، کشوری و آسیایی گرفت. در مسابقات جهانی هم شرکت کرده و اولین کشتی گیر خلیج شهر بهشهر بود که در مسابقات جهانی حضور پیدا کرد. ما شرایط خاصی در خانواده داشتیم، فرزاد در مسابقات بزرگسالان آسیایی ۲۰۱۷ سوم شد و انگیزه خودش را از دست داده بود. مشکلات خانوادگی و مسائل کشتی، مثل بی توجهی ها باعث شد دل زدگی ایجاد شود. بعد از این مربی و من و محمدعلی برادرم شد. من هم امیدوارم آن چیزی که خودش می‌خواست و شرایط زندگی اجازه نداد به دست بیاورد و نشد من و محمد علی برادرم به دست بیاوریم و جبران کنیم.

تو و محمد علی برادرهای دو قلو هستید ولی محمدعلی مثل شما پیشرفت و افتخارآفرینی نکرد، چرا این اتفاق افتاد و نظرت خودت چیست؟

هر کسی به اندازه توانایی خودش پیشرفت می‌کند.محمدعلی به اندازه توانایی خودش پیشرفت می کند. هرکس به اندازه خودش. توانایی افراد مثل هم نیست با این که محمد علی برادر من است.

یعنی الان برای برادرت کُری خواندی؟

نه، کری نخواندم، هر کس به اندازه خود توانایی دارد، الان هم من موفقم، هم فرزاد و هم محمدعلی. محمدعلی امسال قهرمان ایران شد. قطعا در آینده مدال آوری های بیشتری هم می کند.

خیلی از کارشناس ها معتقد هستند فرم بدنی تو طوری است که در ۷۴ کیلوگرم و ۸۶ کیلوگرم هم می توانی کشتی بگیری، برنامه خودت برای آینده چیست؟ می خواهی تغییر وزن دهی یا در همین وزن بمانی؟

برای سال آینده در مسابقات مجارستان هم در همین وزن ۶۵ کیلوگرم کشتی می گیرم و در المپیک پاریس هم در همین وزن می مانم. چون الان شرایط تغیر وزن را ندارم. فقط دو سال فرصت هست. اگر چهار یا پنج سال وقت داشتم این کار را می کردم و به ۷۴ کیلوگرم می رفتم. ولی الان شرایطم در وزن خودم ایده آل است. هدفم تا المپیک ۲۰۲۴ پاریس همین وزن ۶۵ کیلوگرم است.

"بی‌رحم" به دنبال استخراج طلا در پاریس

در لیگ برتر با تیم صنایع مازندارن قرارداد بستی؟

بله، صنایع مازندارن هستم و هم من، هم برادرانم محمدعلی و فرازد در همین وزن ۶۵ کیلوگرم حضور خواهیم داشت. سال قبل هم برای تیم صنایع مازندران و رضا یزدانی کشتی گرفتیم. امیدوارم بتوانم پیروز میدان باشم و باعث افتخار طرفداران تیم صنایع مازندران شوم.

شما با توجه به این که مدال قهرمانی جهان هم کسب کردی توانستی قرارداد خوبی نسبت به بقیه قهرمان های جهان ببندی؟

خب سقف بالاترین حقوق برای حسن یزدانی با ۸۰۰ میلیون بود و کامران قاسم پور هم قرارداد ۸۰۰ میلیون تومانی بست. من هم با توجه به شرایط قرارداد ۷۰۰ میلیون تومانی بستم، البته که باید بیشتر باز این باشد ولی خداراشکر شرایط دارد بهتر می شود و با حضور بزرگان کشتی به کشتی گیران رسیدگی بیشتری می‌شود و تنور کشتی داغ می‌شود. این ها به نفع ورزشکاران است.

بعد از قهرمانی در جهان خوشحالی خاص شمشیر زن یک دست را هم داشتی، این خوشحالی از کجا آمد؟

یک خوشحالی بود و به ذهنم آمد، همان شمشیر زدن، ریشه زدن و قطع کردن هم مفهومش بود.

این خوشحالی قرار است هم چنان ادامه داشته باشد و در مسابقات پیش رو همین را انجام می دهی؟

این خوشحالی همیشه هست ولی به شکل های بهتری انجام خواهم داد.

به جز کشتی، اهل فوتبال یا دیگر ورزش ها هم هستی؟

نه زیاد پیگیر نیستم اما اگر طرفدار تیمی باشم، باید بگویم که استقلالی هستم.

درباره نساجی چطور؟ آن‌ها قهرمان جام حذفی هم شدند و محبوبیت زیادی دارند.

بله برای مازندران و شهرم غیرت دارم و خوشحال شدم از این قهرمانی، اما در کل استقلالی هستم.

فوتبالیست مورد علاقه‌ات کیست؟

به شخص خاصی علاقه ندارم اما تیم محبوبم استقلال است.

بیشتر بخوانید:

۲۵۶ ۲۵۱