«ساره جوانمردی» برای ورزش زنان ایران نامی غریبه نیست بلکه اگر بخواهیم در مجموع ادوار مختلف المپیک و پارالمپیک از زنان موفق ورزش یاد کنیم بدون شک نام جوانمردی در جایگاه نخست قرار خواهد گرفت زیرا وی با دبل مدال طلا در پارالمپیک ریو توانست نتیجه خیره‌کننده‌ای را از خود به جا گذارد.

جوانمردی که در ورزش‌های پارالمپیکی جهان به ملکه تپانچه معروف است در ریو و تپانچه بادی ۱۰ متر زنان با ثبت امتیاز ۱۹۳.۴ به مدال طلا رسید و چند روز بعد نیز توانست دومین مدال خود را در این تورنمنت ضرب کند. دومین مدال طلای ساره جوانمردی در ماده تپانچه خفیف ۵۰ متر میکس به دست آمد و دختر ایرانی با کسب این ۲ مدال به‌عنوان قهرمانی تیراندازی پارالمپیک توکیو رسید.

جوانمردی افزون بر کسب مدال برنز پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲ طلا در ریو در پارالمپیک‌ها، ۵ طلا، ۲ نقره و یک برنز قهرمانی جهان را نیز در کارنامه دارد و توانسته سه مدال طلای جام جهانی را نیز از آن خود کند.

ملکه تپانچه در حالی گام به سرزمین سامورایی‌ها خواهد گذاشت که ۴مدال طلای بازی‌های پاراآسیایی اینچئون و جاکارتا را کسب و مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانژو را در ویترین افتخارات دارد. جوانمردی در سال ۲۰۱۴ و بعد از کسب ۲ طلای بازی‌های پاراآسیایی موفق به کسب عنوان برترین دختر ورزشکار سال ۲۰۱۴ شد.

ساره جوانمردی در حالی مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان را در سال ۲۰۱۹ در کشور امارات کسب کرد که توانسته بود رکورد ۲۳۷.۷ امتیاز را ثبت کند. «جواد فروغی» مرد طلایی و تاریخ‌ساز ایران در توکیو در رشته تپانچه بادی ۱۰ متر مردان با ثبت امتیاز ۲۴۴.۸ ضمن رکوردشکنی به مدال طلا رسید.

ملکه تپانچه ایران که اکنون یکی از شانس‌های کسب مدال طلا به شمار می‌رود در توکیو به دنبال تکرار افتخارات ریو است تا بتواند با گذر از زهرا نعمتی به پرافتخارترین ورزشکار زن ایران در ادوار پارالمپیک تبدیل شود. نعمتی اکنون ۲ مدال طلا و یک برنز دارد و به‌صورت مشترک با جوانمردی در جایگاه نخست قرار دارند.

رویای ملکه تپانچه در حالی است که نام وی با افتخارآفرینی در ورزش ایران گره‌خورده و اکنون سردیس او در کنار مشاهیر بزرگ در تالار افتخارات ورزش ایران قرارگرفته است. رونمایی از سردیس جوانمردی بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ و هم‌زمان با روز زن انجام شد.

او نه‌تنها در بخش ورزش بلکه در کارها و پویش‌های اجتماعی نیز حضور موفقی دارد و سال ۱۳۹۶ مدال پارالمپیک خود را برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه به حراج گذاشت. جوانمردی چندی پیش هم به‌عنوان سفیر مبارزه با مواد مخدر انتخاب شد تا در کنار ورزش از امور اجتماعی جامعه غافل نباشد.