روزگار پرس _ساخت و بازسازی ۱۶۵۰ قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس از اشاره طراحی، ساخت و بازسازی ۱۶۵۰ قطعه تخصصی از ابتدای سال جاری تاکنون با بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی در این مجموعه و افزایش دانش بومی در صنعت برق کشور خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومی شرکت مدیریت تولیدبرق هرمزگان
حسین سلیمی اظهار داشت: با توجه به شرایط تحریم و موانع موجود در تامین قطعات خارجی، استفاده از توانمندی‌های ساخت داخل بهترین گزینه برای تامین قطعات جهت تولید برق پایدار در این نیروگاه است که حرکت در مسیر ساخت داخل موجب حمایت از تولیدکننده‌های داخلی، کمک به اشتغال و صرفه‌جویی ارزی خواهد شد.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس گفت: این مجموعه از ابتدای سال تاکنون موفق به بومی‌سازی بیش از ۱۶۵۰ قطعه مهم کوچک و بزرگ نیروگاهی شده است که علاوه بر صرفه‌جویی ارزی، گام بسیار مهمی در عرصه افزایش دانش این بخش مهم صنعت برق کشور برداشته است.

سلیمی تصریح کرد: این تجهیزات فنی شامل قطعات مختلف مجموعه توربو ژنراتور انواع پمپ‌ها، کمپرسورهای فشار قوی فن‌های بویلر، سانتریفیوژ توربین، دیسشارژ کیسینگ پمپ آب خنک‌کن و تجهیزات الکتریک و ابزار دقیق بوده که با کمک تخصص و توانمندی‌های ساخت داخل تامین شده است.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس عنوان کرد: در این مدت طراحی و ساخت دیسشارژ پمپ آب خنک‌کن برای اولین بار در نیروگاه بندرعباس انجام شده است که این امر ۵۰ درصد صرفه‌جویی ارزی برای صنعت برق کشور به ارمغان آورده است.

وی اظهار داشت: در این بازه زمانی قطعات یدکی ولوهای آب‌شیرین‌کن، نازل تفلونی و هدر آب پاش آب‌شیرین‌کن، قطعات فرم باند اسکرین، توری، قرقره، زنجیر باند اسکرین، هوزینگ مکانیکال سیل، کاسه نمد، قطعات کمپرسور شامل: اینتر کولر سوپاپ ولوها، رینگ پیستون ها، گلندهای روغن، دیافراگم، شاتون، شفت و پیستون کمپرسور فیلترهای هوا جزو قطعات ساخته شده در اداره تاسیسات بوده است.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس گفت: در حوزه اداره توربین و ژنراتور نیز در این مدت قطعات محتلف مجموعه توربوژنراتور شامل: پره های ثابت و متحرک، چرخ کورتیس، قطعات مختلف توربین بخاری و گازی پیچ های توربین، سیل ها، یاتاقان ها، قطعات آبندی، ذغال ژنراتور، بازسازی شرودهای توربین گازی، بازسازی کراس فایر تیوب و نگهدارنده کراس فایر، قطعات ولو و واشرهای لاستیکی مسیر ۷۲ آب خنک کن ساخته شده است.

سلیمی ابراز داشت: در حوزه‌های دیگر کارت‌های الکترونیک سیستم بی ام اس، کلکتور لوله‌های تزریق کلر و سیل های لابیرنتی توربین نیز طراحی و ساخته شده است.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس در پایان افزود: نیروگاه بندرعباس با ۶ واحد تولیدی و با مجموع ظرفیت یک‌هزار و ۳۲۰ مگاوات ساعت بزرگترین نیروگاه جنوب شرق کشور است و ضمن تولید پایدار انرژی حیاتی برق و پشتیبانی از شبکه سراسری، بخشی از قطعات مورد نیاز خود را با تکیه بر دانش، تجربه و تخصص کارکنان خود طراحی و مورد ساخت و بازسازی قرار می‌دهد.