به گزارش خبرنگار سیاسی ، آیت الله رئیسی در جلسه هیات دولت که یک روز بعد از رای اعتماد مجلس به وزیران برگزار شد، با قدردانی از همه مسئولانی که در تاریخ ۴۰ ساله کشور برای پیشرفت امور مردم در رفع مشکلات و دغدغه های مردم فعالیت کردند، گفت با همه تلاش هایی که در دولت های مختلف در این کشور انجام شده است امروز شاهد شرایطی در هستیم که این شرایط شایسته ملت بزرگ ایران نیست و حتماً باید این شرایط در زندگی مردم تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: این امر نیازمند برنامه و همچنین نیازمند مردان و زنانی است که در این میدان نقش آفرینی و در زندگی مردم گشایش ایجاد کنند. بدون تردید خداوند هم به انسجام و یکپارچگی برکت خواهد داد و شرایط متفاوت خواهد شد.

رئیس دولت سیزدهم با تبریک به وزیرانی که توانستند رای اعتماد مجلس را کسب کنند و وارد دولت شده‌اند و به آرای قابل توجهی از سوی مجلس به عنوان وزیر در دولت مشغول به کار شده اند، اظهار داشت: شکر این امانتی که ملت به من و شما برای اداره کشور سپرده این است که از آن در آنجا که رضای خدا است استفاده کنیم. نخست اینکه که نعمت را خوب بشناسیم و بعد بدانیم این نعمت از جانب خداست و بدانیم که کجا باید از این نعمت استفاده کنیم و همچنین برای اینکه هم نعمت را شناختیم و هم دانستیم از طرف خداوند متعال است و هم در جای خود استفاده کردیم، از سودای دل شاکر خدا باشیم. این مراحل سپاسگزاری از حضرت حق است.

وی اضافه کرد: شکرگزاری به این است که همکاران شب و روز نشناسند و با همه وجود همه تلاش‌های ارزشمند کارآمد را به کار بگیرند و برخی از عقب ماندگی‌ها در حوزه‌های مختلف را جبران کنند چون در برخی حوزه‌ها عقب‌ماندگی جدی داریم که باید جبران شود. مردم باید در امور پیشرفت و اجرای عدالت را احساس کنند. عدالت در سخن نیست چرا که در سخنرانی، شعر عدالت بسیار گفته می‌شود اما در اجرا، این امر توسعه چندانی ندارد و باید نشان دهیم به نام نظام مقدس جمهوری اسلامی و به نام دولت اسلامی مصمم هستیم عدالت را اجرا کنیم.

رئیس دولت سیزدهم در تعریف عدالت گفت: عدالت یعنی هر چیز جای خود؛ اول آن هر چیز باید خوب شناخته شود و بعد جای خود شناخته شود و بعد با اراده و تصمیم هر چیز، هر کس و هر اقدام را در جای خود گذاشت.

رییسی تاکید کرد: در رابطه با عدالت بحث‌های نظری و حوزوی نمی‌توانیم داشته باشیم و باید سر چارچوبی با هم توافق کنیم. بهترین ملاک برای اجرای عدالت اجرای قانون است. قانون مداری باید مورد تاکید اعضا قرار داده شود و برای اجرای قانون تلاش شود.

وی ادامه داد: اگر جایی از قانون ضعیف است و نیاز به اجمال یا ابهام دارد، برای اصلاح آن باید تلاش شود. در هر حال باید قانون اجرا شود و شاید بپرسید که آیا قانونمداری با انقلابی‌گری باهم می‌سازد؟ بله. امام فرمودند که نیروهای انقلابی ما قانونمندار هستند و قانون‌مداری را با روحیه انقلابی اجرا می‌کنند. با توجه به شرایط خاص کشور باید قوانین خاصی داشته باشیم که ساز و کارهای آن در دولت است.

رییس‌جمهوری با تاکید بر نبود بن بست در نظام ولایت فقیه، تصریح کرد: امروز مقام معظم رهبری نسبت به همه امور کشور آشنا و مسلط هستند و ساز و کارهایی در این مدت ایجاد شده است تا بن بست نداشته باشیم. حتی آنجا که نیازمند است میان‌بر عمل کنیم هم قانون وجود دارد طوری که بتوانیم کارها را با سرعت انجام دهیم. گرفتار دیوانسالاری و نوعی پیچیدگی‌های اداری نشویم و نیازمند انضباط اداری هستیم.

وی ادامه داد: مساله مهمی که امروز انتظار مردم است مساله مبارزه جدی با فساد است. وزیران در حوزه های مختلف و به خصوصا در حوزه های اقتصادی و جایی که دولت بخواهد امتیازی به بخش خصوصی دهد و در جاهایی که مجوزها صادر شود، منافذ فساد خیز را بشناسند و تلاش کنند که بسترهای فسادخیز را اصلاح کنند تا هر روز شاهد بروز یک موضوع و ساختن یک پرونده و مساله جدیدی در کشور نباشیم.

رییس جمهوربا تاکید بر این که مساله مبارزه با فساد و فسادستیزی به این است که بسترهای فساد زا را بشناسیم گفت: رهبر معظم انقلاب در سال ۸۰ پیام ۸ ماده ای دادند که همواره آن پیام زنده است که گویا دیروز این پیام صادر شده است. وظایف قوا، دستگاههای نظارتی تعیین شده است. در این پیام وقتی به دولت رسیدند فرمودند که اصلاح سازوکارهای فساد ساز که باید آنها را شناسایی و اصلاح کرد که شاهد بروز فساد و تولید پرونده نباشیم.

آیت الله رییسی افزود: ما نسبت به مساله بسیار مهمی که من به مردم قول دادم که حتما در روز آغاز دولت آن را به دولتمردان و مسئولان تاکید خواهم کرد مساله مبارزه با فساد و رانت است. آنجاهایی که رانت خواری وجود دارد شناسایی کنند. دستورالعملی هم صادر کردیم که تقدیم وزیران می شود و حتما تلاش کنند که مساله بسترها و زمینه‌های فساد اصلاح شود.

وی ادامه داد: از دیگر مواردی که وعده دادیم که در روز اول دولت با حساسیت دنبال کند مسئله ساخت یک میلیون مسکن در هر سال است که وزیر راه و شهرسازی با حساسیت و جدیت دنبال خواهند کرد که این وعده‌ای که داده شده در میدان عمل تحقق پیدا کنند.

رییس جمهور گفت: ما باید دولت صادق الوعدی باشیم. در نگاه مردم باید اینگونه باشد که این دولت هر حرفی ‌زد قرار است اجرا کند نه این که جنبه رسانه ای و تبلیغاتی داشته باشد. بنای ما آن است که آنچه گفتیم و می گوییم با صداقت در عمل دیده شود.

آیت الله رییسی افزود: امیدواریم خداوند متعال کمک و مدد کند که در این دولت بتوانیم با تجربیاتی که از دولت‌های پیشین وجود دارد کار خود را جلو ببریم. دولت‌های پیشین اقداماتی کردند و تجربیاتی دارند،عبرت هایی برای دولت فعلی است که بسیار مهم است که از آن درس بگیریم.

وی ادامه داد: موارد مختلفی امروز مردم نسبت به آن گله مند و ناراحتند و در هر کوی و برزنی می گویند که در حوزه اقتصادی و سیاسی، سیاست خارجی و سیاست داخلی چرا این طور و آن طور شد بنابراین به عنوان دولتی جدیدی که کار خود را آغاز کرده باید این عبرت ها به نحوی باشد که مشکلاتی که در پیش بود و تجربیاتی که پیشینیان داشتند را تکرار نکنیم.

رییس جمهور با بیان این که انسان از یک سوراخ نباید دوبار گزیده شود گفت: باید ببینیم که چه چیزهایی باعث ناکامی شده که سراغ آن نرویم و آنچه که کشور، مملکت و دولت‌ها را کامیاب کرده و توانسته به اهداف نزدیک کند با همه وجود دنبال کنیم که اتفاق جدی بیفتد.

آیت الله رییسی با تاکید بر این که با دو مسئله مهم روبرو هستیم گفت: مسئله اول موضوع کرونا است که همه دستگاه باید کمک کنند. محور وزارت بهداشت و درمان است اما همه دستگاهها باید کمک کنند. امروز نیروهای مسلح در این زمینه کمک می‌کنند و بخش‌های مختلفی از کشور دست به دست هم دادند اما معتقدم آنچه انجام شده لازم بوده اما کافی نیست.

وی افزود: ما باید موفق شویم که ظرف مدت کوتاه مسئله هم واکسیناسیون را هم مسئله سلامت را در کشور تضمین ‌کنیم و این نیاز به کار مضاعف است. البته آنچه تا الان انجام شده خوب بوده اما کافی نبوده و یک گام هایی باید برداشته شود و به صورت فعال ظاهر شویم.

رییس جمهور ادامه داد: ما در رابطه با ویروس نباید به صورت منفعل عمل کنیم نگاه‌مان باید از حالت منفعل به حالت فعال تبدیل شود. پیشگیری ها و پیش‌بینی‌هایی صورت بگیرد که منجر شود به اینکه ما بر شرایط و وضعیت غالب شویم و شرایط و وضعیت را متفاوت کنیم لذا در این جهت لازم است که همه دستگاه‌ها کمک کنند.

وی گفت: من بعد از زیارت مرقد امام و شهدای دولت به خاطر روز کارمند به کارکنان بهشت زهرا هم سر زدم. آنها کسانی هستند که کمتر به آنها سر زده می شود. آنها هر روز با تعداد زیادی از خانواده‌های مصیبت دیده که شرایط خاصی دارند مواجه هستند.

وی با بیان این که مساله کرونا مردم را ناراحت کرده و از آن رنج دیده اند گفت: شرایط ویژه‌ای است که می طلبد کار شبانه روزی جدی صورت بگیرد. من از وزارت بهداشت درمان و از همه می خواهم که کار متفاوت صورت بگیرد.