عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از دولت سیزدهم خواست با ارائه لایحه‌ای درباره الگوی کشت زمینه رفع کمبود محصولات استراتژیک را فراهم کند.

«ذبیح الله اعظمی ساردویی»  در گفت و گو با خبرنگار سیاسی با اشاره به بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی در مجلس گفت: این طرح برای رفع ایرادات به کمیسیون کشاورزی ارجاع شد و این هفته مجددا در مجلس مطرح خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم رییس‌جمهوری منتخب، وزیر کشاورزی قوی و مسلطی برای کابینه خود انتخاب کند تا به ‌شکل شبانه‌روزی برای توسعه بیشتر کشاورزی تلاش کرده و مشکلات این بخش را برطرف کند.

ساردویی با بیان اینکه بهتر است دولت سیزدهم لایحه‌ای درباره الگوی کشت به مجلس ارسال کند، گفت: حدود ۱۵ سال پیش وزیر جهاد کشاورزی وقت، طرحی درباره الگوی کشت به دولت ارسال کرد و قرار بود دولت‌ها لایحه‌ای در این باره به مجلس ارسال کنند که هنوز این موضوع محقق نشده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت سیزدهم لایحه‌ای درباره الگوی کشت ارائه ندهد مجلس ناگزیر است طرح خود را در این باره به جریان بگذارد.

نماینده مردم جبرفت و عنبر آباد در مجلس خاطرنشان کرد: رعایت الگوی کشت می‌تواند کمبود محصولات استراتژیک کشاورزی چون کلزا، سویا، جو، ذرت و چغندر را برای رفع کمبود اقلامی مانند روغن، شکر و خوراک دام برطرف کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: براساس این طرح کشاورز مطمئن است که وقتی این محصول را کشت می‌کند،  بازار آن وجود دارد. ضمن اینکه با اجرای این طرح تامین محصولاتی چون پیاز و سیب زمینی که هر ساله شاهد مشکلاتی درباره تامین آن هستیم برطرف خواهد شد.

ساردویی اضافه کرد:‌ برای اینکه الگوی کشت در کشور اجرایی شود،  باید «کشاورزی قراردادی» در کشور توسعه یابد. بیش از ۲ دهه است این مدل در جهان اجرایی شده و سبب منفعت کشاورزی، مردم و دولت‌ها شده است.

وی با تاکید بر لزوم تضمین درآمد کشاورز اظهار کرد: تضمین درآمد کشاورز در کشاورزی قراردادی مسیر می‌شود و در طرح مجلس هم این مسائل دیده شده است. بر این مبنا دولت و حتی شرکت‌های پشتیبان با کشاورز قرارداد بسته و طبق آن محصول را خریداری می‌کنند. البته لازم است از طرف دولت نیز با اعطای یارانه‌ برای تامین نهاده‌های کشاورزی و وام‌های کم بهره به کشاوران از آنها حمایت کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس  آب را از چالش‌های مهم بخش کشاورزی عنوان کرد که دولت باید برای حل آن اقدام کند و گفت: افزایش محصولات کشاورزی، اجرای برنامه‌های توسعه و اصلاح الگوی کشت به مدیریت آب مربوط است.

 دولت لایحه جامع حکمرانی آب را ارائه کند/ نباید به‌نام خود کفایی همه منابع‌آب و خاک را مصرف کرد

اعظمی ساردویی خاطرنشان کرد: باید لایحه جامعی درباره حکمرانی آب به مجلس ارسال شود تا بتوان وضعیت کشاورزی را بهبود بخشید.

وی با بیان اینکه برای خودکفایی در کشاورزی نباید همه منابع آب و خاک کشور را مصرف کرد، یادآورشد: در برخی از محصولات کشاورزی چون ذرت، گندم می‌توانیم نیازهای خود را از محل واردات تامین کنیم.

این نماینده مجلس افزود: با توجه به اینکه ایران سومین کشور جهان از نظر تنوع اقلیم محصولات کشاورزی است، ‌ در محصولاتی چون پسته، ‌ خرما و زعفران هم که توانایی صادرات وجود دارد، می‌توانیم سرمایه‌گذاری کرده و از پتانسیل ارزآوری آن استفاده کنیم.

ساردویی در ادامه درباره طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی گفت: این طرح در پی کوچک سازی دولت ، ‌کاهش دیوان سالاری در بخش کشاورزی و چابک سازی بخش خصوصی و تشویق و پشتیبانی از آنها است.

نماینده مردم جیرفت اضافه کرد: در این طرح تامین کارت سوخت برای ماشین‌های کشاورزی پیش بینی شده است. بخش‌هایی که باید سهمیه بنزین یارانه‌ای استفاده کنند، مشخص شده و وزارت نفت باید نسبت به توزیع آن اقدام کند.

وی با بیان اینکه بیمه محصولات کشاورزی که در این طرح دیده شده است، خاطرنشان کرد: بیمه محصولات تا صادرات آن هم در این طرح دیده شده و بیمه خود کشاورز و کارگران شرکت‌ها و بخش‌هایی که در بخش کشاورزی فعال هستند نیز در طرح امنیت غذایی پیش بینی شده است.