الهه جعفرزاده: هنگامی که هوس شیرینی به سراغتان می‌آید، این بدن شما نیست که به انرژی نیاز دارد، بلکه مغزتان به دنبال چیزی است که مقدار زیادی دوپامین را در سیستم پاداش آزاد کند. مصرف شیرینی‌ها، سیستم دوپامین مزولیمبیک (سیستم پاداش مغز) را در مغز فعال می‌کند و دوپامین آزاد می شود. دوپامین، یک پیام‌رسان شیمیایی در بدن است که سبب ایجاد احساساسات خوب می‌شود؛ این حس سرخوشی و احساسات خوب به قدری برای ما خوشایند است که به مرور تمایل به مصرف قند و شیرینی را در ما تقویت می‌کند. در واقع این مغز است که تقاضای ترشح دوپامین می‌کند و میل به شکر و شیرینی هم ممکن است به دلیل کمبود این هورمون باشد.

میل به شیرینی‌جات را چطور کنترل کنیم؟/  چند روش ساده برای کاهش میل به شیرینی و ترک آن

در ادامه راه‌هایی برای کنترل میل به شیرینی‌جات به شما ارائه می‌شود:

۱. یک وعده غذایی سالم و مغذی بخورید

نکته مهم در این زمینه این است که مفهوم هوس با گرسنگی یکسان نیست. اگر هم در هنگام گرسنگی، هوس خوراکی‌های شیرین بکنید، مقاومت در برابر این حس دشوار است! در واقع، هوس همراه با حس گرسنگی، تمایل شما به مصرف شیرینی‌جات را دوچندان می‌کند. اگر در این مواقع هوس شیرینی کردید، بهترین کار این است که بلافاصله یک میان‌وعده یا وعده غذایی سالم بخورید تا تمایل به مصرف قند از سرتان بیفتد. غذاهای غنی از پروتئین، مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ برای مهار این حس مفید هستند.

۲. دوش آب گرم بگیرید

مطالعات نشان می‌دهد حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه دوش آب گرم یا حمام آب گرم در برخی افراد که هوس قند دارند، باعث فراموشی و تسکین این هوس می‌شود.

۳. پیاده‌روی سریع داشته باشید

یکی دیگر از راه‌هایی که در توقف میل به مصرف شرینی‌جات مؤثر است، پیاده‌روی سریع در خارج از محیط خانه است. این کار به دو منظور برایتان مفید است؛ اول، سبب هضم وعده‌ غذایی قبلی می‌شود. دوم اینکه ورزش باعث آزاد شدن اندورفین در مغز و ایجاد حس خوب می‌شود که می‌تواند به از بین بردن ولع شیرینی‌جات کمک کند.

میل به شیرینی‌جات را چطور کنترل کنیم؟/  چند روش ساده برای کاهش میل به شیرینی و ترک آن

۴. آب بنوشید

گاهی اوقات علت میل به شیرینی‌جات، کم‌آبی بدن است. در مواقعی که تمایل به مصرف قند و شیرینی دارید، یک لیوان آب بنوشید تا موقتاً از این حس فاصله بگیرید.

۵. میوه بخورید

مصرف میوه می‌تواند به رفع هوس قند کمک کند. زمانی که میل شدید به خوردن شیرینی دارید، می‌توانید میوه را جایگزین خوراکی‌های شیرین کنید و از این طریق، فیبر کافی هم دریافت کنید. موز، سیب، پرتقال گزینه‌های خوبی برای این منظور هستند.

میل به شیرینی‌جات را چطور کنترل کنیم؟/  چند روش ساده برای کاهش میل به شیرینی و ترک آن

۶. از مصرف پروتئین غافل نشوید

پروتئین بیشتری دریافت کنید. پروتئین برای ایجاد حس سیری مفید است و می‌تواند به کاهش هوس شیرینی‌جات کمک کند. خوردن وعده‌های غذایی سالم و متعادل در زمان‌بندی مناسب می‌تواند این میل را تا حد زیادی کم کند. مواد غذایی غنی از پروتئین مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۷. خوب بخوابید

تحقیقات نشان داده است که خواب نامناسب و ناکافی شبانه می‌تواند منجر به مصرف قند یا غذاهای ناسالم در روز بعد شود. هم‌چنین مدت زمان خوابیدن با بهبود میزان حساسیت به انسولین و کاهش اشتها و میل به خوردن شیرینی و شوری مرتبط است.

میل به شیرینی‌جات را چطور کنترل کنیم؟/  چند روش ساده برای کاهش میل به شیرینی و ترک آن

۸. استرس خود را کنترل کنید

برخی افراد در مواقعی که مضطرب هستند، به مصرف شیرینی‌جات روی می‌آورند. سعی کنید با نوشیدن آب، تنفس عمیق و دوری از موقعیت تنش‌زا، بر استرس و اضطراب خود غلبه کنید تا به سمت مصرف شیرینی‌جات نروید.

بیشتر بخوانید:

مبتلایان به دیابت این نوشیدنی‌ها را مصرف کنند/ ۵ نوشیدنی مناسب

صبح خود را چگونه آغاز کنیم؟/ ۸ عادت صبحانه برای تقویت سلامت بدن

این عادات غذایی، بدن شما را بعد از ۳۰ سالگی از بین می‌برند

بیماران مبتلا به دیابت این میوه‌ها را بخورند

منبع: healthline

۴۷۲۳۲