سپهر ستاری: تیم ملی ایران روز گذشته نخستین بازی خود در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ را با پیروزی ۴ بر صفر مقابل هنگ‌کنگ پشت سر گذاشت تا شاگردان امیر قلعه‌نویی گام نخست را محکم بردارند.

با توجه به اختلاف سطح ایران و هنگ‌کنگ پیش‌بینی می‌شد امیر قلعه‌نویی در این بازی از چند بازیکن جوان‌تر هم در ترکیب اصلی استفاده کند ولی سرمربی تیم ملی ترجیح داد به ۱۱ نفر اصلی و همیشگی خودش اعتماد کند و تنها محمدجواد حسین‌نژاد، ستاره جوان و ۲۰ ساله سپاهان را در آخرین لحظات بازی به میدان فرستاد تا او اولین بازی ملی‌اش را تجربه کند.

مسن‌تر از مسن‌ترین تیم جام جهانی!

تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با میانگین ۲۸.۹ مسن‌ترین تیم مسابقات بود و در آن مقطع همه از لزوم تغییر نسل و اضافه شدن نفرات جوان‌تر صحبت کردند. با این حال در شرایطی که نزدیک به یک سال از جام جهانی می‌گذرد، میانگین سنی تیم ملی پایین نیامده و حتی نسبت به مسابقات قطر افزایش یافته است. میانگین سنی فهرست ۳۰ نفره اخیر تیم ملی ۲۹.۴ بود و در آن ۱۴ بازیکن دارای ۳۰ سال یا بیشتر حضور داشتند. در این فهرست البته نفرات جوانی چون محمدامین حزباوی، محمدجواد حسین‌نژاد، محمد قربانی، آریا یوسفی و سعید سحرخیزان هم حضور دارند ولی از این جمع شاید یک الی دو نفر وارد لیست نهایی شوند.

پیرترین نسخه تیم ملی در راه قطر!

ترکیب اصلی تیم ملی در بازی دیروز مقابل هنگ‌کنگ دارای میانگین سنی عجیب و نگران‌کننده ۳۰ سال بود. محمد محبی ۲۴، سعید عزت‌اللهی ۲۷، سردار آزمون ۲۸ و محمدحسین کنعانی‌زادگان ۲۹ ساله تنها نفرات زیر ۳۰ سال تیم ملی بودند و بقیه بازیکنان ۳۰ سال یا بیشتر داشتند. این موضوع نشان می‌دهد علی‌رغم تمام صحبت‌ها و وعده‌ها فعلا در تیم ملی خبری از جوان‌گرایی نیست و کادر فنی ترجیح می‌دهد از بازیکنان باتجربه استفاده کند. نکته نگران‌کننده این است که در خط دفاعی تیم ملی یک بازیکن ۳۴ ساله و دو بازیکن ۳۳ ساله حضور داشتند و این موضوع در آستانه جام ملت‌ها اتفاق جالبی نیست.

دعوت از جوانان برای سکونشینی

در شرایط فعلی و با توجه به فرصت کم تا جام ملت‌ها منطقی است که کادر فنی قصدی برای ایجاد تغییرات پرتعداد در ترکیب نداشته باشد ولی در دیدارهایی مثل بازی دیشب با هنگ‌کنگ، این انتظار وجود دارد که چند بازیکن جوان‌تر هم فرصت بازی پیدا کنند. بازیکنانی چون حزباوی و حسین‌نژاد همین حالا در تیم‌های باشگاهی خود هم فرصت بازی پیدا می‌کنند و حضور در چنین بازی‌هایی می‌تواند آن‌ها را برای آینده آماده کند. دیروز از میان بازیکنانی جوانی که به تیم ملی دعوت نشده‌اند، تنها حسین‌نژاد در وقت‌های اضافه فرصت بازی پیدا کرد و بیقه نفرات حتی روی نیمکت هم حضور نداشتند!

از زمانی که امیر قلعه‌نویی به تیم ملی آمده تنها بازیکن جدیدی که به ترکیب اصلی اضافه شده محمد محبی ۲۴ ساله است و بقیه نفرات همان بازیکنان سال‌های قبل هستند. قلعه‌نویی در این مدت به ۱۲ بازیکن برای نخستین بار در تیم ملی بازی داده و تلاش کرده نفرات جدید را هم محک بزند ولی به جز رضا اسدی و شهریار مغانلو که ۲۷ و ۲۸ ساله هستند، بقیه نفرات نتوانستند جایگاه خاصی در تیم ملی داشته باشند.

پیرترین نسخه تیم ملی در راه قطر!

دعوت دوباره از بازیکنان مسن

کریم انصاری‌فرد، مهاجم ۳۳ ساله تیم اومونیا قبرس تنها بازیکن مسنی بود که پس از جام جهانی از تیم ملی خط خورد ولی او هم در فهرست اخیر دعوت شده و دیروز هم در آخرین دقایق فرصت بازی پیدا کرد. انصاری‌فرد در تیم باشگاهی خود، اومونیا قبرس شرایط مطلوبی ندارد و اغلب یک بازیکن نیمکت‌نشین است. او از ابتدای فصل هم تنها یک گل به ثمر رسانده ولی دوباره توانسته نظر قلعه‌نویی را جلب کند.

اتفاق عجیب‌تر اما دعوت دوباره از امید ابراهیمی بود. هافبک سابق استقلال از زمان حضور قلعه‌نویی هرگز شانس حضور در تیم ملی را به دست نیاورده بود ولی در آستانه جام ملت‌ها به تیم ملی برگشته است. این هافبک ۳۶ ساله ابتدای فصل راهی الشمال قطر شد و یکی از نفرات ثابت این تیم محسوب می‌شود. البته تیم قطری با حضور ابراهیمی از ۸ مسابقه تنها ۶ امتیاز کسب کرده و در رده نهم لیگ ستارگان قرار دارد. او در بازی شب گذشته مقابل هنگ‌کنگ هم ۲۰ دقیقه بازی کرد که شاید بهتر بود این فرصت در اختیار بازیکنانی چون حسین‌نژاد و قربانی قرار می‌گرفت.

پیرترین نسخه تیم ملی در راه قطر!

اتفاق نگران‌کننده در جام ملت‌های آسیا

در چند ماه اخیر هر وقت بحث جوانگرایی به میان آمده، اعضای کادر فنی مدعی شدند که در مقطع فعلی زمانی برای تغییر بازیکن نیست و باید تا پایان جام ملت‌ها برای تغییرات صبر کرد. تصمیمات اخیر کادر فنی هم نشان می‌دهد حداقل تا جام ملت‌های آسیا قرار نیست تغییر زیادی در فهرست تیم ملی ایجاد شود و امیر قلعه‌نویی ترجیح می‌دهد در فرصت کمی که وجود دارد ثبات ترکیب تیم ملی را حفظ کند. البته کسی هم توقع ندارد که در مقطع فعلی نفراتی چون طارمی، رضاییان یا حاج‌صفی کنار گذاشته شوند ولی کادر فنی در مسابقاتی مثل بازی هنگ‌کنگ می‌تواند نفرات جوان‌تر را هم برای ادامه راه محک بزند.

از با توجه به سنگینی مسابقات جام ملت‌ها به خصوص در مرحله حذفی ممکن است مسن بودن بازیکنان به ضرر تیم ملی تمام شود و در صورت صعود به مراحل پایانی کادر فنی با چالش خستگی نفرات خود مواجه باشد. چالشی که همه امیدوارند کادر فنی برنامه مناسبی برای حل آن داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

۲۵۸ ۲۵۸