حسام‌الدین اسلاملو: تنش مرزی با طالبان در شرق کشور اگرچه از پس نزاع بر سر حقابه هیرمند آغاز شد، اما زخمی کهنه بود که این بار به این بهانه سر باز کرد. شهادت مرزبانان و تصاویر درگیری‌ نیروی نظامی ایران با طالبان در چند روز گذشته و درحالی که خبرها حاکی از بازدید مرزی یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس شورای اسلامی بود، «روزگار پرس» برای شنیدن نقدها، پیشنهادها و برنامه‌های این کمیسیون به سراغ برخی از آنان رفت. با وجود اینکه به نظر می‌رسید بیشتر اعضای اصلی کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس علاقه‌ای به مصاحبه در این مورد ندارند، با این همه دو عضو این کمیسیون در گفت وگوی روزگار پرس با آنان نظرات خود را مطرح کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: طالبان عددی نیست

محمود عباس‌زاده نماینده مشکین شهر و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است. او چندان نگرانی‌ای ندارد چرا که معتقد است: «چه جمهوری آذربایجان و چه طالبان، این‌ها عددی نیستند. جمهوری اسلامی ایران کشوری مقتدر و قدرتمند در منطقه است.» هرچند او به نوعی رد پای امریکا را در تنش مرزی اخیر می‌بیند: «از اول انقلاب هم جنگ مستقیم با ما کردند و هم محاصره و تحریم. حالا هم می‌خواهند تنش‌های نیابتی علیه ما ایجاد کنند و موفق نمی‌شوند.»

با این وجود سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، معتقد است: «گروه‌هایی مثل طالبان در آن اندازه و ظرفیت نیستند تا برای ما مشکل و مسئله ایجاد کنند.» این نماینده مجلس روایت می‌کند که چطور در بیست سال گذشته امریکا با وجود اشغال افغانستان کمکی به ایجاد ثبات در آنجا نکرد و حالا این بر عهده‌ی جمهوری اسلامی است که به خاطر نفعی که ایران از وجود صلح در منطقه و در این همسایه شرقی می‌برد، به ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان کمک کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره درگیری‌های اخیر در مرزهای شرقی کشور به روزگار پرس گفت: «این اتفاق اخیر هم یک اتفاق ساده بود و جمع شد و تموم شد. مسئولین دو کشور بررسی می‌کنند که دلیلش چه بوده تا تکرار نشود.» وقتی به او یادآور می‌شویم که در همین اتفاقات ساده تنی چند از مرزبانان ما شهید شدند، او تاکید می‌کند که: «تنش جمع شده. یک اتفاق مرزی بود که البته کمیسیون ابعاد قضیه را بررسی می‌کند و اقدامات لازم را انجام می‌دهد تا باید مقصرین و مسببین این حادثه شناخته شوند. آن‌هایی که خطا کردند، تاوانش را بدهند.»

درباره عواقب داخلی تنش مرزی اخیر و امکان بروز بدبینی مردم ایران به جمعیت میلیونی اتباع افغانستان ساکن در کشور یا احتمال وجود گرایش‌های طالبانی در برخی از پشتون زبانان مقیم داخل نیز این نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس می‌گوید: «اتباع افغانستان شرایط میزبانی در ایران را مناسب دیدند که این قدر جمعیت توی ایران دارند. چون در این سال‌ها از مردم ایران همدردی و لطف و همنوایی دیدند. اگر این بسترها و ظرفیت‌ها نبود که نمی‌آمدند به کشور ما. ایران را وطن دوم خودشان می‌دانند. اکثریت‌شان در بحث اقتصادی و ساخت و ساز در ایران با زور بازوشان کمک کردند. نگاه ما به آنها این است که فرصت هستند و نه تهدید. اعتقاد نداریم مشکل به وجود می‌آورند. اعتقاد داریم مشکلاتی را حل می‌کنند.»

عباس زاده: آمریکا دنبال جنگ نیابتی با ایران است/ احمدی بیغش: وقتی همه خواب بودند، چالش های امروز را هشدار داده بودم

یک عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس: وضعیت پیش آمده تهدید است

برخلاف مثبت‌نگری عباس‌زاده، یک عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس از مشکلات و تهدیدهای این حوزه به عنوان واقعیت ماجرا سخن می‌گوید. احمدی بیغش با توجه به این که تجربه استانداری خراسان شمالی داشته درباره خطرات احتمالی ادامه تنش مرزی و امکان تبدیل شدن آن به یک تنش داخلی به خاطر ازدیاد اتباع کشور افغانستان در ایران به «روزگار پرس» می‌گوید: «موقعی که همه خواب بودن و کار به وضعیت الآن نرسیده بود من چالش های این روزها را پیش‌بینی کرده بودم و هشدار دادم، اما گوش شنوایی نبود.»

او به روزگار پرس می‌گوید در صفحه‌ی توئیتر خودش در طول ماه‌ها و چند سال گذشته همه‌ی این مسائل و مشکلات را دیده و هشدار داده است. اشاره او به توئیت‌هایی است که پیش از این درباره‌ی ضعف عملی در حوزه‌ی دیپلماسی در موضوعاتی مثل دادن سفارت به طالبان و نگرفتن امتیاز حقابه هیرمند است . توییت هایی که از جمله تاکید می کنند : «اگر دیپلماسی عزت‌مندانه‌ای نسبت به اطرافمان داشتیم و درک درستی از منافع ملی و تهدیدات پیرامون در سیاست خارجی کشور حاکم بود هرگز طالبان به خود اجازه این گستاخی را نمی‌داد که سهم حقابه ما را در شوره زارهای افغانستان رها کند. ما مفت و مجانی به ده میلیون افغانی کولی می‌دهیم اما امارت ضداسلامی آب را بر روی ما در شرق کشور می بندد. آنهایی که ادعا داشتند طالبان اصلاح شده‌اند چه پاسخی دارند؟»

او پیشتر هم در توئیتی دیگر حمله دو تبعه افغانی به سه روحانی در صحن حرم امام رضا(ع) را یک خلا امنیتی ناشی از بی‌هویتی برخی اتباع غیرمجاز افغانستان دانسته و اعلام کرده بود: «مسئولان تا دیر نشده به جای حمایت از طالبان، اتباع افغانی را از کشور خارج کنند.. فقط استان تهران یک میلیون و ششصد هزار افغان دارد.» این نماینده مجلس همچنین در ماجرای سقوط ولایت‌های فارسی‌زبان و شیعه‌نشین مثل هرات و پنج‌شیر توسط طالبان، به سکوت مقامات کشورمان در قبال این ماجرا اعتراض کرده بود.

عباس زاده: آمریکا دنبال جنگ نیابتی با ایران است/ احمدی بیغش: وقتی همه خواب بودند، چالش های امروز را هشدار داده بودم

بیشتر بخوانید:

۲۱۶۲۱۶