گروه سیاسی: برای نخستین بار، ایران تولید اورانیوم۶۰ درصد را در فردو آغاز کرد و میزان تولید اورانیوم۶۰ درصدی خود را افزایش داد. سازمان انرژی اتمی در واکنش به قطعنامه شورای حکام اقدام به تولید اورانیوم تا غنای۶۰ درصد در سایت فردو کرد و صبح روز دوشنبه تولید آن به مرحله پایداری رسید. به نظر می رسد سازمان انرژی اتمی دنبال آن است تا از امکانات و فضای سایت فردو برای تجهیز و تولید، حداکثر استفاده را به کار گیرد.

محمد حسن قدیری ابیانه، کارشناس سیاست خارجی و سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک در خصوص اهداف این گام ایران و دستاورد آن برای کشور گفت: حق طبیعی ایران است که طبق قوانین “ان پی تی” (NPT)هر قدری که بخواهد اورانیوم را غنی سازی کند فقط نمی تواند با آن بمب اتم بسازد. ایران از ابتدا هم این حق را داشت و مجاز به این کار بود اما به خاطر ملاحظاتی، غنی سازی را داوطلبانه متوقف کرده بود اما حالا که کشورهای اروپایی به همراه آمریکا با کمال وقاحت علیه ایران قطعنامه صادر می کنند چرا ایران غنی سازی نکند؛ کاری که طبق قوانین بین المللی حق ماست؟ چون آقایان نمی خواهند.

قدیری ابیانه عنوان کرد: کشورهایی که قطعنامه صادر می کنند خودشان اورانیوم بالای ۹۰ درصد هم غنی می کنند، بمب اتم هم می سازند، لازم باشد مانند آمریکا از آن استفاده هم می کنند. وقتی می گویند غنی سازی نکنید مانند این است که بگویند شما حق ندارید چاقو بسازید چون امکان دارد با آن کسی را بکشید.

وی ادامه داد: آمریکایی ها هیچ گونه نگرانی از این بابت که به ایران به سمت تولید بمب هسته ای برود ندارند چون می دانند ما برنامه ای برای رفتن به سمت بمب هسته ای نداریم اما آن‌ها اساسا با هر گونه پیشرفت ایران مخالفند. زمانی رژیم صهیونیستی و کاخ سفید می گفتند ایران تا ۶ ماه دیگر می تواند بمب هسته ای بسازد، آن زمان کنگره آمریکا از دستگاه های اطلاعاتی اش خواست در این رابطه نظرشان را اعلام کنند. تمام دستگاه های اطلاعاتی مانند پنتاگون، اف بی آی و … به وضوح اعلام کردند ایران هیچ برنامه ای برای ساخت بمب هسته ای ندارد و هیچ تصمیمی برای ساخت آن هم ندارد و اگر امروز یعنی (سال ۲۰۰۷ ) تصمیم به این کار بگیرد تا سال ۲۰۱۵ نمی تواند این کار را انجام دهد. در واقع مانور روی ساخت بمب هسته ای از سوی آمریکا زمینه سازی برای جنگ بود.

کارشناس مسائل آمریکا در واکنش به تصمیم پارلمان اروپا در خصوص تعلیق تماس مستقیم با ایران هم گفت: چنین اقداماتی هیچ اثری ندارد و این موضع آن ها ناشی از روحیه استعمارگرایانه آن‌هاست. آن‌ها می خواهند تمام کشورها مطیع شان باشند اما ایران مطیع نیست.

قدیری ابیانه واکنش ایران در خصوص چنین اقداماتی را سکوت عنوان کرد و گفت: ما نبایدهیچ پاسخی بدهیم. آن کسی که ضرر می کنند آن‌ها هستند و چنین اقداماتی جلوی پیشرفت ما را نمی گیرد.

وی در مورد دستاوردهای تولید اورانیوم ۶۰ درصد برای کشور اظهار کرد: این اورانیوم خوراک کشتی های باری، مسافربری و جنگی با سوخت اتمی است. سوخت گیری با اورانیوم این امکان را به یک کشتی می دهد که ۶ ماه در دریا باشد بدون اینکه نیاز به تجدید سوخت داشته باشد که برای ایران بسیار مهم است. ما می توانیم اورانیوم تولید کنیم و بفروشیم و درآمدزایی کنیم. از پرتودهی هسته ای در بخش تولیدات کشاورزی، دامداری و در بخش رادیو دارو هم می توان بهره برد. استفاده از اورانیوم غنی سازی شده در کنار این که موجب می شود تا تولیدی ارزان داشته باشیم امکان صادرات هم فراهم می کند و سوددهی خوبی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: اگر غرب می ترسد که ایران بمب هسته ای تولید کند بگذارید بترسد.

اگر غرب می ترسد که ایران بمب هسته ای تولید کند بگذارید بترسد/حق طبیعی ایران است هر قدری که بخواهد اورانیوم غنی سازی کند

بیشتر بخوانید:

۲۱۶