گروه سیاسی: کشور در سه هفته گذشته درگیر اعتراضاتی بوده که هر فرد دلسوزی به سهم خود تلاش کرده تا با ایفای نقش میانجی، فضا را برای گفت وگو بین معترضان و نهادهای حاکمیتی برقرار کند. از اساتید دانشگاه که هم در دانشگاه و هم در تلویزیون، انتقادات مبنایی اما علمی را متوجه ساختارهای اجتماعی وضع موجود کردند تا فعالان سیاسی و مدنی که گام

نخست در برون رفت از فضای فعلی را برقراری آرامش در کشور عنوان کرده بودند. اما در این میان افرادی وابسته یا تحت حمایت نهادهای رسمی کشور به جای آرام کردن معترضان، آتشی بودند بر خشم معترضان و به دلیل در اختیار داشتن تریبون های پربسامد، نه تنها اظهارات آنها راهکار یا پیشنهادی برای حل مسائل نداشته بلکه تلاش مستمری برای تحریک و انحراف

افکارعمومی داشته که نتیجه آن به جز استمرار خشونت ها نداشته است. گویی برخی از این افراد آگاهانه با سرمایه سوزی نهادهای رسمی و ملی، قصد دارند در این بزنگاه، خود را در نقش سلبریتی رادیکال نمایش داده و از آتش خشم معترضان بهره برداری نمایند. در بخش نخست این گزارش تعدادی از بحران سازان با عنوان دوقطبی سازان مشغول کارند / نهادهای نظارتی کجایند؟ با استفاده از رسانه ملی مورد تحلیل واقع شدند. در بخش دوم این گزارش عملکرد تعدادی دیگر از دوقطبی سازان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

تندروها و استفاده از تریبون صدا و سیما

صداوسیما در روزهای اخیر برنامه هایی را اجرا کرده با استقبال مردم و فعالان سیاسی رو به رو شده است. برنامه «شیوه» هرچند با رویکرد علمی نسبت به وقایع و اعتراضات تلاش می کند ریشه ها و راهکارها را شناسایی کند، اما در رویکردی متعارض، حضور برخی افراد در صداوسیما نه تنها به حل مسالمت آمیز بحران امروز کشور کمک نمی کند بلکه با دروغ پراکنی و متهم سازی و نفرت پراکنی، جامعه را ملتهب می نماید.

علی اکبر رائفی‌پور، کسی است که به اظهارات جنجالی در حوزه های مختلف معروف است. اظهاراتی که مبنای علمی نداشته و با چرخش معنای کلمات، سعی در طرح القای معانی نادرست به مخاطب دارد. او با حضور در برنامه ثریا صداوسیما گفت: «در جامعه امروز به بخصوص اینترنت و فضای شبکه‌های اجتماعی محرک‌های جنسی فراوان است. مردم هم دسترسی ساده‌ای به فیلتر شکن دارند. در همین حال نوجوان‌ها در معرض محرک‌های جنسی قرار گرفته‌اند.»

او ریشه اعتراضات را مسائل جنسی و تخلیه هیجانات جوانان عنوان کرد و مدعی شد « به تازگی به سه هواپیمای ایرانی از جمله هواپیمایی وارش و ماهان شلیک شده تا با توجه به سابقه شلیک به هوایپمای اوکراینی، نظام یک بار دیگر متهم شود.» اظهاراتی که با تکذیب محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری رو به رو شد. پیشتر، سعید قاسمی که سابقه توهین به مقامات عالی جمهوری اسلامی را در کارنامه خود دارد، با حضور در این برنامه خطاب به ابراهیم رئیسی گفته بود «یک راه بیشتر نداری؛ تغییر ریل با حجامت در نظام».

برنامه جهان آرا شبکه افق

امیرحسین ثابتی مجری برنامه جهان آرا که در این روزها با دعوت از برخی افراد، تلاش می کند تبیینی از اعتراضات داشته باشد. برنامه جهان آراء در این مدت، با انتقاد زیادی رو به رو شده است. دعوت از افرادی که در گفته های خود کوشش کردند با اتهام سازی نسبت به معترضان، با درک نادرست از علل اعتراضات، به طرح مباحث جنسی به عنوان انگیزه معترضان بپردازند. دیدگاه های سطحی و غیرعلمی که علیرغم تحصیلات مجری در زمینه علوم سیاسی، نشان می دهد امیرحسین ثابتی به عنوان مجری برنامه نیز نسبت به آن رویکردی همدلانه دارد.

 اتهام تندروهادر سیما؛ انگیزه های جنسی عامل اعتراض/ از برگ انجیر کوچک به جای برگ انجیر بزرگ استفاده می کنند
دکتر بیژن پیروز

حسین کچوئیان استاد دانشگاه که شب های گذشته مهمان برنامه زنده تلویزیونی جهان آرا بود گفته بود: «شعار زن، زندگی، آزادی یعنی؛ زن، فحشا، هرزگی. غرب ویران شده آنجا هم جهنم است. شعارها فاشیستی است. این‌ها زن، فحشا، هرزگی و مرد، بی ناموسی، شهوت رانی می‌خواهند. رهبران این‌ها یک مشت نخود مغز بیمار و بدبخت هستند.»

در برنامه دیگری با اجرای این مجری، دکتر بیژن پیروز استادیار حقوق بین الملل دانشگاه تهران که تحصیلات غیر مرتبطی با موضوع حجاب یا اعتراضات بعد از فوت مهسا امینی دارد، با حضور در این برنامه و نمایش دو برگ انجیر که داستان گناه نخستین آدم و حوا را یادآوری می کرد و گفت «اگر حداقل حجاب برای ستر عورت را به یک انجیر بزرگ تقلیل دهیم، عده ای مقابل آن از برگ انجیر کوچیکتر استفاده می کنند!»

گفت وگوی ویژه خبری شبکه خبر

این برنامه شبکه خبر در روزهای نخست با پوشش خبری جریان فوت مهسا امینی، نقش مهمی در متنوع سازی دیدگاه های کارشناسی ایفا کرد. مناظره هایی که در روزهای ابتدایی انتشار خبر فوت مهسا امینی، ارائه دهنده راهکارها و پیشنهاد برای برون رفت از فضای موجود بود. اما به مرور با حضور برخی چهره های تندرو که سابقه تندروی آنها در ماه های گذشته با بیان نفرت پراکنی نسبت به منتقدان، خشم افکارعمومی را برانگیخته بود، با حضور این افراد در رسانه ملی به تندروی آنها رسمیت داد.

 اتهام تندروهادر سیما؛ انگیزه های جنسی عامل اعتراض/ از برگ انجیر کوچک به جای برگ انجیر بزرگ استفاده می کنند
صادق کوشکی

نمونه این افراد صادق کوشکی، استاد گروه مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران است که تخصص او ارتباطی با فوت مهسا امینی نداشت و بیشتر به دلیل اظهار نظرهای تند او در اجرای قانون حجاب شناخته می شود، در گفت وگوی ویژه خبری حاضر شد.

او در تحلیل هایش انگیزه معترضان را رسیده به خواسته هایی می داند که نتیجه آن، آنتالیایی شدن ایران است. این تحلیلگر سیاسی که در روزهای نخست فوت مهسا امینی در مناظره ی شبکه خبر برای این موضوع و در برابر غلامحسین کرباسچی، گفته بود «جریمه مالی برای بی حجابی غلط است؛ محرومیت اجتماعی بگذارند» کوشکی در مصاحبه دیگری گفته بود «عده‌ای آرزوی‌شان این است که اینجا هم مثل آنتالیا شود و بدون در نظر گرفتن شئونات اسلامی در معابر عمومی تردد کنند. واقعا جای‌ تاسف است.»

 اتهام تندروهادر سیما؛ انگیزه های جنسی عامل اعتراض/ از برگ انجیر کوچک به جای برگ انجیر بزرگ استفاده می کنند
حمید رسایی

حمید رسایی، نماینده اصولگرای اسبق مجلس که برای مناظره درباره حجاب به گفتگوی ویژه خبری شبکه خبر، دعوت شده بود در واکنش به اعتراضات اخیر در کشور نوشته بود: «فکر می‌کنید جماعت اقلیتی که در برخی خیابان‌ها روسری را روی دست می‌چرخانند دنبال چه هستند؟ خیلی از آن‌ها خودشان هم نمی‌دانند، اما آن طرف آب در یکی از تجمعات، واقعیت این جریان خودش را نشان داده. یکی لخت شده رفته روی بلندی و سخنرانی می‌کند. تمام حرفش این است که چرا در ایران نمی‌گذارند ما لخت بگردیم. تمام خواسته این‌ها از آزادی همین است، هر شب با یکی بخوابند و مثل حیوان بچَرند… بیچاره‌تر از این جماعت، کسانی هستند که مثل سربازان بی جیره و مواجب، در فضای مجازی با استوری گذاشتن و لایک کردن و … به این آینده سیاه ضریب می‌دهند، در حالی که شاید اعتقادی به این آینده نداشته باشند.»

تریبون داران نفرت پراکن

دراین میان برخی افراد که در گذشته نیز با گفته های غیرکارشناسی خود، افکارعمومی را ملتهب کرده بودند، به جای ایفای مسئولیت در حوزه وظایف تخصصی خود، با اظهارنظر های تحریک کننده، نه تنها به آرامش جامعه کمک نکردند بلکه خشم افکارعمومی را به دنبال داشتند. اظهارات این افراد با واکنش عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبری نیز رو به رو شده بود. مهدی

فضائلی در توییتر نوشت: موضع غیر اخلاقی حسن عباسی علیه ورزشکاران و سخنان نامعقول هاشمی گلپایگانی درباره برخورد با بدحجابی، بویژه در این شرایط، خسارت بار است و حضرت آقا نیز درگذشته چنین مواضع و نظراتی را نفی کرده‌اند. او در اظهارنظری که بعدا با واکنش شدید فعالان فرهنگی و نمایندگان مجلس رو به رو شد و با هشتگ ساکت_شو از او استقبال

کرده بودند، گفته بود «تاکسی‌های اینترنتی اگر بدانند با سوار کردن فرد بی حجاب جریمه می‌شوند، ۵۰ درصد مشکل کشف حجاب خودروها حل می‌شود» او در یکی از گفت‌وگوهایش، درباره طرح جریمه‌نقدی‌اش می‌گوید که «دوربین‌ها در خیابان از خانم‌هایی که حجاب مطلوب ندارند عکاسی می‌کند و عکس‌ها به آن‌ها پست می‌شود و باید جریمه‌اش را پرداخت کنند. یا

وقتی بی‌حجابی وارد مغازه‌ای شد و صاحب مغازه به وی تذکری نداد و خدماتی ارائه کرد، پلاک آن مغازه جریمه می‌شود. اگر فردی که کشف حجاب کرده اصرار بر دریافت خدمات کرد، گشت ارشاد به حمایت از صاحب مغازه، آن فرد را جریمه می‌کند» به دنبال این اظهارات، تعداد زیادی از فعالان اصولگرا با هشتگ ساکت_شو، او را به سکوت در شرایط بحرانی فعلی

فراخواندند.به گزارش دانشجو در واکنش به حوادث اخیر بود که محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در همایش ملی «منطق بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور» از قصور امثال خود و لزوم عذرخواهی و جبران سخن گفت.

دوقطبی سازی مدیران؛ وحید یامین پور و لباس زیر

اگر اعتراضات امروز به مثابه زنجیره ای انباشت شده از نارضایتی ها ارزیابی کنیم، یکی از دلایل مهم خشم عمومی از برخی سیاست ها، اظهارنظر مدیران دولتی است که با بیان نظرات نادرست و ارائه تصویری غیرواقعی از جامعه، تلاش کردند، خطای محاسباتی را در برخی تصمیم سازی های فرهنگی وارد نمایند. برآیند نظرات این مدیران، تشکیل دوقطبی هایی بوده که امروز در جامعه تبدیل خشونت های عریان شده است.

یامین پور مجری سابق صداوسیما که به تازگی و با حکم ابراهیم رئیسی به وحید یامین پور، معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان منصوب شده، تیرماه امسال در قامت مدیری فرهنگی درباره افراد بدحجاب گفته بود «وقتی نظارت و اعمال قدرت را بردارید، یعنی از اخلاق حمایت کیفری نکنید و مواضع رسمی تان را هم تغییر دهید، اگر روسری را آزاد کنید، به

برداشتن روسری اکتفا نمی کنند. الان روسری را به چوب می زنند و روی بلندی می ایستند، فردا شورت شان را به چوب می زنند و می ایستند رو بلندی. چون پروژه ی امپریالیسم همین است. نکته اش همین است.» او حجاب را نمادی برای عبور از ارزش های انقلاب نامیده و گفته بود «اگر نظام جمهوری اسلامی از چند تا اصل کوتاه بیاید، آن حلقه ی وفاداران اولین گروهی هستند که از قطار جمهوری اسلامی پیاده می شوند.»

 اتهام تندروهادر سیما؛ انگیزه های جنسی عامل اعتراض/ از برگ انجیر کوچک به جای برگ انجیر بزرگ استفاده می کنند

رسانه های اصلی در دایره تولید نفرت

بررسی نظرات افراد تندرویی که در روزهای اخیر تریبون های رسمی صداوسیما یا سایر رسانه های داخلی رسمی به آن ها داده شده و آن ها با نظراتشان، نه تنها به بررسی علل حوادث امروز نظری نداشته اند بلکه با گفته های عامیانه، تلاش کردند از این تریبون ها برای توهین یا حملات سیاسی استفاده کنند، در عمل به نفرت پراکنی و گسست بین نیروهای جامعه کمک کردند.

از این منظر، علی رغم تلاش رسانه ملی برای حضور افراد کارشناس و اساتید دانشگاه و برنامه های موفقی همچون برنامه «شیوه»، اما حضور اقلیت افراد تندرو در این رسانه ها که سابقه تندروی آن ها در گذشته آشکار شده، سرمایه اجتماعی این رسانه برای جلب اعتماد عمومی با هدف آرامش بخشی به جامعه را زیر سوال برده و متاسفانه این افراد با بهره برداری سیاسی از تریبون صداوسیما، وحدت ملی را خدشه دار می نمایند.

بیشتر بخوانید

۲۱۶۲۱۳