مشهد پایگاه خبری روزگار-مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: تحریم‌های ظالمانه دشمنان نظام، دسترسی صدها هزار فرد دارای معلولیت به وسایل کمک‌توانبخشی را محدود و دشوار کرده است.
مسعود فیروزی پیش از ظهر امروز و همزمان با ششمین روز هفته بهزیستی، در مراسم رونمایی از دستگاه تعلیق وزن دینامیک که ساخت یک شرکت دانش‌بنیان مشهدی است و در توانبخشی بیماران فلج مغزی کاربرد دارد سخن می‌گفت.
این مقام مسؤول با بیان اینکه در این شرایط باید تلاش کنیم شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشمندان ایرانی، جای محصولات تحریم شده را بگیرند بر مشارکت فعال خیرین در حوزه‌ توانبخشی و استفاده از فناوری‌های نوین در توانبخشی تأکید کرد.
این کارشناس توانبخشی که سابقه بیش از سه دهه فعالیت در حوزه شنوایی‌شناسی داشته است گفت: توانبخشی سابقه‌ای به طول تاریخ حیات بشری دارد و انسان‌ها از همان روزگاران اولیه‌ی پیدایش، با روش‌هایی که امروز ابتدایی به نظر می‌رسد به توانبخشی کم‌توانان می‌پرداخته‌اند.
وی استفاده از شاخ حیوانات شکار شده به جای گوش و یا استفاده از شاخه‌های درختان به جای پا را نمونه‌هایی از تلاش انسان‌های اولیه برای توانبخشی توانخواهان آن روزگار ذکر کرد.
مستندات این اختراع را به سازمان بهزیستی ارسال می‌کنیم
فیروزی همچنین به توانبخشی در دوران مدرن پرداخت و گفت: امروز توانبخشی که در سده‌های میانه، سه ضلغ خانواده، فرد توانخواه و تیم درمانگر داشت، به ضلع چهارم و جدیدی دست یافته که پیشرفت‌های باورنکردنی و سریع را رقم زده است.
وی گفت: فناوری‌های نوین، ابزارهای الکترونیکی و علوم رباتیک به عنوان بازوهای قدرتمند تیم درمان، رنج‌ها و آلام افراد دارای معلولیت را می‌کاهند و با کمک به توانبخشی و استقلال مددجو، خانواده‌ی وی را نیز از دشواری‌های مراقبت مداوم از این افراد می‌رهانند.
مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی با تشکر از دانشگاه فردوسی و شرکت دانش‌بنیان «پیام‌آوران هنر و فناوری شرق» که مبتکر این دستگاه بوده‌اند گفت: مستندات این طرح ابتکاری را به سازمان بهزیستی ارسال می‌کنیم تا در صورت تصویب در مراجع تصمیم‌گیری سازمان، این دستگاه برای مراکز توانبخشی خریداری شود و به این ترتیب، به این حرکت‌های انسان‌دوستانه و مبتکرانه کمک شود.
فیروزی ضمن اشاره به فعالیت‌ها و وظایف متعدد بهزیستی گفت: دست همکاران خودم در اقصی نقاط استان را که با کمترین امکانات و در شرایط سخت و دشوار، برای رفع نیازهای مددجویان شبانه‌روزی تلاش می‌کنند را می‌بوسم و از همه‌ی کسانی که در سطح جامعه و در بین نخبگان، مسؤولان اجرایی و تشکل‌های مردم‌نهاد در این مسیر حرکت می‌کنند نیز تشکر و سپاسگزاری دارم.
برنامه‌ریزی به گونه‌ای باشد که توان خرید برای معلولین فراهم باشد
وی تأکید کرد: امروز توانبخشی بدون تکیه بر فناوری‌های نوین و بدون مدیریت اقتصادی، یا بسیار دشوار یا محال است زیرا رقابت در بازارهای داخلی و خارجی و ارائه‌ی محصولات توانبخشی، تنها با بکارگیری دانش جدید و با مدیریت اقتصادی و دانش فنی، می‌تواند پایدار و اثرگذار باشد.
وی از نوآوران، مخترعان، مبتکران و اندیشه‌ورزان حوزه توانبخشی خواست به گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل نمایند که بتوانند با محصولات خارجی که تحت تحریم‌های ظالمانه به قیمت‌های بالا رسیده، رقابت نمایند.
مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: باید این برنامه‌ریزی اقتصادی این مراکز به گونه‌ای باشد که محصول تولید شده برای افراد دارای معلولیت، تشکل‌های مردم‌نهاد معلولین، سازمان‌های مرتبط و مراکز توانبخشی، قابل دسترسی و خرید با نرخ مناسب باشد.
این مسؤول با اشاره به تلاش‌ها و حرکت‌های برخی بازرگانان که در راستای موقعیت اقتصادی خود، محصولات تولید داخل را در مضیقه‌ی اقتصادی قرار می‌دهند گفت: باید نگاه انسانی و مسؤولانه در بین توانمندان اقتصادی نسبت به افراد دارای معلولیت ایجاد شود که بتوانیم از محصولات تولید داخل که کیفیت مناسبی هم دارند استفاده‌ی بیشتری بکنیم و تولیدکنندگان و مبتکران داخلی، تقویت شوند.
وی از خیرین و نیکوکاران خواست به حوزه توانبخشی ورود جدی داشته باشند و با پشتیبانی از شرکت‌های نوپا، زمینه‌ی گسترش صنایع توانبخشی داخلی را تقویت نمایند.
در حال صدور فناوری به اروپا هستیم