مشهد پایگاه خبری روزگار-مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی برنامه‌های گرامیداشت سالروز میلاد دخت نبی مکرم اسلام (ص) حضرت فاطمه مرضیه (س) و روز زن در این استان را تشریح کرد.

سیده طاهره طهماسبی طهماسبی در نشست خبری با اصحاب رسانه  گفت: به منظور گرامیداشت سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن که از دوم بهمن ماه آغاز می شود ویژه برنامه هایی در این استان تدارک دیده شده و ستاد بزرگداشت مقام زن و روز مادر کمیته های ذیل آن در استانداری تشکیل شده است.

وی رویکردهای این برنامه ها را تجلیل از جایگاه حضرت زهرا (س) به عنوان الگوی برتر جهان اسلام، توجه به دیدگاه های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در خصوص جایگاه زنان در جامعه، توجه به موضوع خانواده و تعالی و تحکیم آن، معرفی الگوهای برتر زنان در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بویژه در خصوص فرزندآوری ذکر کرد.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی افزود: اهدای هزار و ۳۰۰ سری جهیزیه به نوعروسان، راه اندازی پویش برای جمع آوری کمکهای مردمی به منظور آزادسازی مادران زندانی جرایم غیرعمد، خدمت رسانی به زنان ساکن حاشیه شهر در قالب اعزام کارونهای هلال احمر با موضوع سلامت و نیکوکاری از جمله مهمترین این برنامه ها در استان است.

وی ادامه داد: ارایه مشاوره های رایگان روان شناسی در ۱۲ مرکز مشاوره، ارایه مشاوره های تحصیلی رایگان در ۵۰ مرکز، ارایه مشاوره کاریابی و کارآفرینی رایگان در ۸۰ مرکز، برگزاری دوره های آموزشی با عنوان “سبک زندگی اسلامی” با عنوان “زندگی به رنگ خدا” در ۳۰ بقعه متبرکه امامزادگان استان با موضوع فرزندآوری و تربیت فرزندان از دیگر برنامه هایی است که ویژه هفته زن در این استان تدارک دیده شده است.

طهماسبی گفت: طرح سنجش ناهنجاریهای ساختارقامتی زنان روستایی و همایش صبحگاهی ویژه بانوان در بوستان ملت مشهد توسط اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، جشنواره مادر و کودک در بوستان مادر و کودک مشهد، جشنواره “ترویج فرهنگ فاطمی” در ۸۰ بقعه متبرکه امامزادگان، همایش ملی “اسوه های صبر و مقاومت” و تجلیل از مادران زیر ۴۰ سال دارای سه فرزند طی هفته زن در این مشهد برگزار می شود.

وی تجلیل از مادران مدال آور ورزشی در عرصه های ملی و بین المللی و معرفی زنان صنعتگر و فعال اقتصادی استان و قدردانی از آنان در نشستی با استاندار خراسان رضوی را از دیگر برنامه های هفته زن در خراسان رضوی برشمرد و افزود: بانوان برتر صنعتگر به عنوان منتخبان این استان در همایشی با حضور معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تجلیل می شوند.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی ادامه داد: برگزاری نشست کتابخوان ویژه هفته زن، نقد کتاب و رونمایی از کتابهای تازه انتشار یافته با موضوع حضرت زهرا (س)، مسابقه کشوری قرآن برای خانواده های شهدا و ایثارگران، پویش قصه گویی مادرانه، برپایی نمایشگاه های عرضه محصولات تولیدی زنان، ارائه کلیپ در حوزه فرزندآوری و حجاب توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دیدار استاندار با مادران شهدا و معرفی زنان تاثیرگذار انقلاب اسلامی از طریق رسانه ها از دیگر برنامه های هفته بزرگداشت مقام زن در استان است.

وی گفت: علاوه بر آن پروژه هایی نیز در حوزه ساخت مدرسه و اشتغال زنان روستایی طی هفته بزرگداشت مقام زن در این استان اجرا می شود.

مسوول بسیج جامعه زنان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: این سازمان به عنوان بزرگترین تشکل مردمی سازمان یافته در حوزه زنان تلاش کرده است برنامه های هفته زن را در سطح محلات شهرهای استان و با محوریت ۲ هزار و ۵۰۰ پایگاه بسیج جامعه زنان استان برگزار کند.

رویا حیدرزاده افزود: امسال بسیج جامعه زنان موفق به راه اندازی ۶۰ مرکز کارآفرینی در محلات خراسان رضوی و اشتغال هزار و ۲۰۰ زن بدسرپرست یا سرپرست خانوار در این مراکز شده است که از این تعداد ۲۰ مرکز بازارچه دائمی دارند و می توانند از این طریق محصولات خود را به فروش برسانند.

وی ادامه داد: راه اندازی کارگاه های آموزشی ویژه همسران برای تربیت فرزندان و مهارت افزایی و ازدواج، دست بوسی مادران محله بویژه مادران شهدا توسط بانوان بسیجی، برگزاری سلسله نشستهای تبیین گفتمان ولایت اجتماعی زن در مشهد از دیگر برنامه هایی است که در هفته گرامیداشت مقام زن برگزار می شود.

مسوول بسیج جامعه زنان خراسان رضوی گفت: مراسم پایانی ششمین جشنواره فرهنگی، هنری “شبیه یاس” ویژه دختران محلات با هدف کشف استعدادها و فعال سازی بانوان در عرصه های هنری نیز هفته آینده در مشهد برگزار می شود که بستری برای حضور هنرمندانه بانوان خراسان رضوی خواهد بود.

وی افزود: در حاشیه این مراسم اسوه های صبر و مقاومت در قشر زنان خراسان رضوی نیز معرفی شده و از آنان تجلیل می شود.

حیدرزاده به برگزاری پویش کتابخوانی دریادل با موضوع خاطرات شهید رفیعی در هفته بزرگداشت زن اشاره و بیان کرد: ۹۸ شهیده زن در خراسان رضوی وجود دارد که امید است بتوان زمینه آشنایی بیشتر جامعه زنان را با این الگوها و اسوه ها فراهم کرد