به گزارش خبرنگار روزگار پرس در قم، سقاییان نژاد شهردار قم در نشست خبری کنگره ملی ۶۰۹۰ شهید استان قم که در سالن جلسات مسجد مقدس جمکران برگزار شد خدمات شهرداری را در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت ۸۰ مورد اعلام کرد و اظهار داشت: ۱۷۰۰ برنامه و بزرگداشت با مشارکت و حمایت شهرداری قم در حوزه ایثار و شهادت برگزار و در فضاسازی و تبلیغات محیطی، ۲۰۰ سازه تبلیغاتی،‌۳ هزار سازه آویزه برای برگزاری کنگره اجراشده است.

شهردار قم ادامه داد: ساخت سردیس شهدا، ساخت تندیس شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، ساخت ۴۸ عدد یادمان، ۲۵ هزار متر دیوارنویسی، ۲۵۰۰ نقش برجسته با موضوع شهید و فرهنگ و ایثار و شهادت، ساخت المان، مشارکت در ساخت یادواره شهدای گمنام بخشی از فعالیت‌ها و اقدامات شهرداری در این حوزه است.

وی از انتشار ۳۵ عنوان کتاب در حوزه ایثار و شهادت در شهرداری قم خبر داد و تصریح کرد: شهرداری قم علاوه بر چاپ این ۳۵ جلد کتاب در چاپ ۵۰ جلد کتاب نیز مشارکت داشته و حمایت کرده و در طرح‌های علمی و پژوهشی نیز مشارکت‌های زیادی داشته است و محتوای متنوعی برای فضای مجازی تولید کرده است.

سقاییان نژاد یادآور شد: شهرداری قم در طراحی و ارائه رشته جدید دانشگاهی با عنوان روایتگری دفاع مقدس نیز مشارکت داشته و در ساخت خانه موزه‌ها نیز به‌عنوان کانون فرهنگی در نخستین بار در کشور ورود کرده و بوستان‌های زیادی به نام شهدا ساخته‌ است.

وی از نام‌گذاری ۸۲ درصد معابر شهری به نام شهدا خبر داد و اظهار داشت: اجرای طرح کوچه‌های آسمانی یکی از طرح‌های بزرگ در این حوزه بوده و نهایتاً بهره‌گیری از ابزارهای نوین برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در دستور کار قرارگرفته و باید بگوییم این کار در شهرداری قم ادامه خواهد داشت و منوط به برگزاری کنگره شهدا نیست.