رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در واکنش به مهاجرت پزشکان، گفت: مسئولان تولیت سلامت ببینند با جامعه‌ پزشکی چه رفتاری داشته اند که شیب مهاجرت رو به بالا می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رئیس زاده افزود: با تکیه بر آمار و اطلاعات و داده‌های دقیق به شدت نگران جایگاه جامعه پزشکی کشور و نگران افت کیفی کار جامعه پزشکی هستم و این بحث‌ها، مباحث هویتی ما است و کسی که از مکانی کاملاً بی‌کیفیت بدون رعایت همه زیرساخت‌های آموزشی فارغ‌التحصیل بشود، پزشک قابل اعتماد و قابل افتخار برای آینده ایران نخواهد بود.

رئیس زاده ادامه داد: این امر اکنون شأنیت و جایگاه پزشکی کشور که بلندآوازه و در دنیا صاحب نام است را کوتاه خواهد کرد و نتیجه عینی و عملی این خواهد شد که در چند سال آینده این اعتمادی که مردم کشور ما به توان متخصصین ما دارند وجود نخواهند داشت. اگر الان بعضی از کشورها بیمارانشان را برای درمان به ایران اعزام می‌کنند، این امر دستاورد بسیار بزرگی برای جامعه پزشکی بوده و نشانه وجود این اعتماد است اما این اعتماد و اعتبار همیشگی نمی‌باشد و کسی با ما پیوند اخوت نبسته که همیشه این را حفظ و اعتماد را دائمی و تضمینی نمایند و اگر کیفیت آموزش و استانداردهای آموزشی توسط تولیت نظام سلامت جدی گرفته نشود حتماً مردم ما دچار این مشکل خواهند شد و به این معناست که ما داریم پیشاپیش سلامت مردم خودمان را به حراج می‌گذاریم. تولیت نظام سلامت، مجلس، دولت و رسانه وظیفه دارند که از این جایگاه پرافتخار جامعه پزشکی کشور دفاع نمایند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با تاکید بر حفظ جایگاه و شأن جامعه پزشکی، گفت: آن گروهی که باید نگاهبان اصلی جایگاه پزشکی در کشور باشد نظام پزشکی است و این دغدغه اصلی ماست و اگر از آن مراقبت نکنیم در همه‌ی حوزه‌ها از قبیل آموزش، اجتماعی، فرهنگی، اخلاق و تعهد حرفه‌ای که باید به آن بپردازیم با مشکل روبرو خواهیم شد.

رئیس زاده با توجه به مهاجرت پزشکان افزود: هر یک از پزشکان ایرانی که به هر کشوری مهاجرت نموده‌اند قطعاً سرمایه‌های ارزشمند کشور هستند و باید این را مد نظر داشته باشیم که مهاجرت پدیده تلخ و ناگواری است که یک پزشک با تلخی تصمیم به مهاجرت می‌گیرد.

رئیس کل نظام پزشکی ادامه داد: مسئولان تولیت سلامت ببینند با جامعه پزشکی چه رفتاری داشته‌اند که شیب مهاجرت رو به بالا می‌رود و این شیب نگران کننده به سمت متخصص و فوق تخصص سوق پیدا می‌کند.
چرا حق واقعی جامعه پزشکی را نسبت به سایر کشورها محاسبه نمی‌کنید.

رئیس زاده با اشاره به مقایسه‌هایی که در رسانه‌ها در جهت مخدوش نمودن چهره جامعه پزشکی صورت می‌گیرد، گفت: بحث جایگاه اجتماعی، امکان خدمت کیفی به مردم و تعرفه جزو دغدغه‌های جامعه پزشکی است و باید متذکر گردید که سخنگوی سازمان نظام پزشکی در یکی از برنامه‌های صدا و سیما شرکت کرد که آمار مقایسه‌ای سرانه پزشک در ایران با کشورهای دیگر، مقایسه مدت زمانی را که پزشک ایرانی صرف معاینه بیمار می‌کند، مقایسه دسترسی مردم، مقایسه توزیع و…، را با ایشان مطرح نمودند ولی متأسفانه مقایسه و نموداری برای یک دستیار که چند ساعت را باید در بیمارستان بگذراند و در کشورهای دیگر به چه میزانی است، دریافتی این ترن و رزیدنت و متخصص و فوق تخصص در دوران تحصیلش نسبت به کاری که انجام می‌دهد به چه مقداری است، به ازای هر دقیقه، پزشک ما چقدر دریافتی دارد و در کشورهای همجوار چه میزانی است را اصلاً مطرح نمی‌کنند، چرا حق واقعی جامعه پزشکی را نسبت به سایر کشورها محاسبه نمی‌کنید. اگر دنبال مباحث علمی بودید که آمار واقعی و متقن را عنوان می‌کردید.

رئیس زاده در خصوص وضعیت تعرفه‌های ۱۴۰۲ نیز گفت: مکرراً اعلام کردیم که طبق قانون باید عمل شود و جلسه تعرفه گذاری در سال جاری به رأی‌گیری کشیده شد و نهایتاً با رأی چهار در مقابل سه رأی، یک عدد قابل قبولی مصوب گردید و به عنوان نظر شورای عالی بیمه به سازمان برنامه بودجه اعلام گردید و در این مدت تصدی، سازمان نظام پزشکی از هر مجرا، فرصت و جلسه رایزنی که لازم بود برای واقعی کردن تعرفه‌ها استفاده کرده‌ایم.

رئیس زاده در پایان گفت: جامعه پزشکی پرتلاش در استان‌ها و شهرستان‌ها مشکلات بسیار زیادی را به خصوص در حوزه‌های اقتصادی، تعرفه‌ای و معیشتی داشته‌اند و بحث‌هایی را نیز مطرح نمودند اما وظیفه ما این است که در جهت دفاع از سلامتی مردم با تمام قدرت تلاش نموده و به نفع سلامتی مردم به جنگ با این مشکلات برویم.