درپی انتشار اخباری مبنی بر ارسال حداکثری سوخت مایع به نیروگاه‌ها با اولویت منطقه شمال شرق، استفاده حداکثری از نفت کوره در نیروگاه‌ها و مدیریت تأمین گاز، نگرانی‌ها بابت استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها طی زمستان افزایش یافته است. معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران می‌گوید: تاکنون هیچ مکاتبه‌ای با ما نشده یا تصمیمی دال بر احتمال مصرف مازوت در نیروگاه‌های استان تهران طی زمستان گرفته نشده است.

زهره عبادتی در  گزارش پایگاه خبری “روزگار پرس” ضمن اشاره به اینکه هیچ یک از نیروگاه‌های استان تهران به جز نیروگاه بعثت قابلیت مصرف سوخت مازوت را ندارند، اظهارکرد: در حال حاضر مخازن مازوت این نیروگاه توسط اداره‌ کل محیط زیست استان تهران ‌پلمب است و تاکنون هیچ مکاتبه‌ با ما نشده یا تصمیمی دال بر احتمال مصرف مازوت در این نیروگاه طی زمستان گرفته نشده است.

وی ادامه داد: نیروگاه‌های استان تهران معمولا در فصل تابستان گاز مصرف می‌کنند و در زمستان نیز اگر با کمبود گاز مواجه شوند، گازوئیل می سوزانند،  با این حال رویکرد ما همیشه بر مدیریت مصرف سوخت است تا در شرایط وارونگی دما و تشدید آلودگی هوا نیز گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها تامین شود.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر تمامی واحدها صرفا سوخت گاز مصرف می‌کنند، اظهار کرد: طی جلساتی که با نیروگاه‌های استان تهران داشتیم، عنوان کرده‌اند که مشکلی در تامین سوخت نداشته‌اند. با این حال اگر بنا شود که در فصل زمستان تصمیمی مبنی بر استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه بعثت گرفته شود، حتما باید جلساتی در این زمینه برگزار شود تا ابعاد این موضوع به‌صورت دقیق‌تری بررسی شود. هرچند بسته به شرایط آلودگی هوای تهران در فصل زمستان قطعا اگر آلودگی هوا تشدید شده باشد، نیروگاه‌ها نمی‌توانند از سوخت‌های آلاینده استفاده کنند.

وی با اشاره به آخرین کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران که ۱۲ مهر ماه برگزار شد، گفت: در این جلسه روی مساله کمبود گاز در زمستان تاکید و قرار شد شرکت گاز استان تهران تمامی راهکارها برای برون رفت از این شرایط همچنین تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها و صنایع بزرگ‌مقیاس در فصل زمستان را ‌پیگیری و نتایج را به استانداری تهران و اداره کل محیط زیست استان تهران گزارش کند.

عبادتی در ‌پایان توصیه کرد: اگر کلیه شهروندان در مصرف گاز را صرفه جویی کنند به طور قطع می‌توانیم کمبود گاز در فصل زمستان را جبران کنیم تا در این شرایط صنایع با کمبود گاز مواجه نشوند. امیدواریم با توجه به شرایط خاص شهر تهران در زمینه آلودگی هوا بتوانیم با مدیریت مصرف گاز مانع از کمبود گاز و استفاده از سوخت‌های سنگین شویم.