کارکنان یک تفریحگاه سوئیسی در طول ماه‌های تابستان برای محدود کردن تأثیر گرم شدن دمای زمین روی پیست اسکی، آن را با یک پتوی پشمی می‌پوشانند.

کوه “تیتلیس” به ارتفاع ۳۲۳۸ متری در آلپ و یکی از محبوب‌ترین مقاصد تفریحی در سوئیس طی دهه‌های اخیر شاهد از دست دادن قسمت‌های وسیعی از برف و یخچال‌های طبیعی خود بوده است به‌طوری‌که پیش‌بینی‌شده در نیم‌قرن آینده همه آن‌ها ذوب می شود.

جیان درمس، مدیری که بررسی امنیت پیست اسکی و تله‌کابین این منطقه را بر عهده دارد به رویترز گفت: ما یک حفاظ از جنس پشم گوسفند را مانند یک سپر محافظتی روی یخچال طبیعی قرار می‌دهیم.

دولت سوئیس گفته است که اگر هیچ اقدامی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای انجام نشود، ۹۰ درصد از ۱۵۰۰ یخچال باقی‌مانده‌ در این کشور تا پایان قرن جاری از بین خواهند رفت.

کاهش پوشش برفی در نتیجه تغییرات آب و هوایی، تهدیدی جدی برای کوه ها و یخچال های طبیعی در سراسر اروپا است. پوشش محافظتی روی یخچال طبیعی به‌عنوان راه‌حلی کوتاه‌مدت شاید بتواند تنها چند سال این روند را کندتر کند.

در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار مترمربع، تقریبا به اندازه ۱۴ زمین فوتبال را با پتوی پشمی مخصوص پوشانده‌اند و پس از گذشتن فصل گرما هفته‌ها زمان لازم است تا این لایه محافظ را جمع کنند.

کارشناسان مطالعات جوی هشدار داده‌اند یخچال‌های طبیعی آلپ ممکن است تا پایان قرن ناپدید شوند و پیامدهای ناشی از آن تمام اروپا را مستقیماً تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گزارش ایندیپندنت، از سال ۱۸۵۰ میلادی حجم یخچال‌های طبیعی آلپ حدود ۶۰ درصد کاهش‌یافته است. بااین‌حال، آنچه شگفت‌آور است، سرعت آب رفتن «غول‌های آلپ» است. شبکه نظارت بر یخچال‌های طبیعی سوئیس اعلام کرد: تنها در دو هفته در طول تابستان ۲۰۱۹ میلادی ۸۰۰ میلیون تُن برف و یخ از بین رفت و حتی تابستان نسبتا خنک ۲۰۲۰ هم سال بدی برای یخچال‌های طبیعی بود.