رییس انستیتو پاستور ایران گفت: واکسن پاستوکووک محصول مشترک ایران و کوبا که علیه کرونا تهیه شده دارای ایمنی بالایی است و می تواند برای افراد زیر ۱۸ سال استفاده شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و سلامت ، علیرضا بیگلری روز سه شنبه در نشست خبری که در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، افزود: واکسن پاستوکووک یا سوبرانا دارای ویژگی های منحصر به فردی است که با توجه به فرآیندهای شیمیایی، تولیدش راحت بوده و در دنیا بی خطر است.

وی با اشاره به اینکه برای واکسن های موجود علیه کرونا، کشورهای دنیا یادآور ( دز سوم ) نیز تولید می کنند، اظهار داشت: این واکسن با تزریق ۲ دز ، ۶۵ درصد موفقیت کارآیی خود را نشان داده و اگر یک دز یادآور نیز تزریق کنیم ۹۱ درصد ایمنی در بدن ایجاد کرده و ۷۵ درصد باعث عدم انتقال جهش های مختلف ویروس کرونا می شود و مرگ و میر را ۱۰۰ درصد کاهش می دهد.

وی ادامه داد: این واکسن در کشور کوبا اکنون استفاده می شود و در ایران نیز به ۶۸ هزار نفر تزریق شده و پاستوکووک یا سوبرانا می تواند به عنوان تکنولوژی برتر به سازمان جهانی بهداشت معرفی شود و توجه جهانی به این واکسن معطوف شده است.

بیگلری تصریح کرد: اولویت تامین این واکسن برای نیازهای داخلی ایران و کوبا است و می توان برای حفظ سلامت مردم یک اتفاق ماندگار باشد.

وی با بیان اینکه پاستوکووک سابقه ای از واکسن ذات الریه کودکان است، اظهار داشت: از زیر ساخت های این واکسن استفاده شده و می توانیم از زیر ساخت های آن برای تهیه واکسن های بعدی نیز استفاده کنیم.

رییس انستیتوپاستور ایران با بیان اینکه کارآزمایی بالینی پاستو کووک در هشت شهر کشور انجام شده اظهار امیدواری کرد تا اواخر مرداد یا اوایل شهریور که نتایج کارآزمایی بالینی ایران تحلیل شود، اطلاعاتمان را به سازمان بهداشت جهانی ارائه می‌دهیم تا تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را بگیریم.

بیگلری خاطرنشان کرد: انستیتوپاستور ایران با قدمت ۱۰۰ ساله قدیمی ترین موسسه تولید واکسن در کشور و خاورمیانه است.

به گفته وی، از همه گیری شیوع ویروس کرونا، انستیتو پاستور ایران مسوولیت تشخیص آزمایشگاهی کرونا را بر عهده گرفت و با آموزش و راه اندازی حدود ۴۰۰ آزمایشگاه در سراسر کشور و تنظیم واردات و بررسی شرکت هایی که کیت تولید می کردند، توانست این زمینه را ایجاد کند تا کشور در زمینه تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ خودکفا باشد و این موضوع به عنوان برگی زرین در تاریخ سلامت ایران و انستیتوپاستور ثبت خواهد شد.

بیگلری ادامه داد: با همکاری مشترک ایران و کوبا از دو سال قبل تولید واکسن پنوموکوک آغاز شده بود ، ایران و کوبا همکاری های مشترک قبل از شیوع بحران کرونا در زمینه واکسن های مختلف از جمله پنوموکوک داشتند و اکنون نیز ادامه می دهند.

وی خاطرنشان کرد: از روزهای نخست پیش بینی می‌شد که ویروس جهش‌هایی داشته باشد و باید واکسنی می‌ساختیم تا با جهش‌های مختلف مقابله کند و این واکسن که واکسن خاصی است در عین حال بی خطر است و در کودکان هم به راحتی استفاده می‌شود.

رییس انستیتو پاستور ایران خاطرنشان کرد: کارآزمایی واکسن پاستو کووک یا سوبرانا در کوبا در مقابل واریانت‌های واکسن گریز نشان داد که درصد ایمنی بالایی دارد.

همچنین ویسنته ورز بنکومو رئیس انستیتو فینلای کوبا نیز در این نشست به محوریت همکاری های مشترک با ایران برای تولید واکسن کرونا تاکید کرد و گفت: کرونا سرآغاز همکاری جدید برای تولید واکسن علیه ویروسی ناشناخته با ایران بود و با توجه به تجربه ای که در سالیان گذشته برای پنوموکوک رقم زده بودیم فرصت خوبی بود که از تجربه آن برای واکسن کووید ۱۹ استفاده کنیم.

وی افزود: این همکاری مشترک بر پایه واکسنی است که در کوبا “سوبرانا۲” تولید و نامیده می‌شود و “پاستوکووک” که در ایران تولید و استفاده می‌شود و هدف گذاری این واکسن پیشگیری از بیماری و حتی پیشگیری از انتقال عفونت است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون با همکاری ایران توانستیم فاز سه کارآزمایی بالینی در کوبا را با موفقیت به پایان برسانیم و مشخص شد که این واکسن نسبت به پیشگیری از ابتلا به کرونا ۹۱ درصد اثربخشی دارد.

به گفته وی، این واکسن قوی و قابل اتکا بوده و کارآزمایی بالینی واکسن در ایران هم در چندین استان با موفقیت پیش می‌رود و بر اساس نتایج فاز ۳ کارآزمایی بالینی که در ایران انجام شد و در هفته های آینده نتایج آن مشخص می‌شود که آن زمان می توان مستندات قوی را برای ارائه به سازمان جهانی بهداشت برای گرفتن مجوزهای لازم از این سازمان بین الملی داشته باشد.